İngilizce Öğrenme Teknikleri

İngilizce Öğrenme Teknikleri

Çoğumuzun yıllarını verdiği fakat bir türlü tam anlamıyla başarılı olmadığı bir şey İngilizce öğrenmek. Özellikle yurt dışına gitme imkanı olmayanlar,veya hazırlık okumamış olanlarımız için İngilizce öğrenmek büyük bir sorun olabiliyor. Peki etkili ingilizce öğrenme teknikleri nelerdir? sizler için yazımızda listeledik.

Dersi ders dışında da öğrenin

Yabancı dil öğrenirken ders derste öğrenilir ilkesi tek başına yeterli değil. Öğrendiğiniz bilgileri ödev yapmak dışında da kullanmalısınız. İngilizce film izlemek,şarkı dinlemek ingilizce konuşabileceğiniz arkadaşlar edinmek dışında belki de en önemlisi ilgilendiğiniz konu her ne ise o konudaki bilgiyi ingilizce edinebilecek seviyeye gelmek. En basitinden araştırmak istediğiniz bir konuyu İngilizce Wikipedia’dan okuyabilirsiniz.

Sık tekrar edin

Uzun süre ara vermek dil öğrenmede en yapılmaması gereken şeylerden birisi. Sık sık çalışmalısınız. Yarım saat bile olsa sık sık çalışmak her zaman için uzun ara verip uzun saatler çalışmaktan çok daha iyi.

Kültürü yaşayın

Bir enstrümanı iyi çalabilmek sadece doğru zamanda doğru notayı çalmak demek değildir. Müziği hissetmeniz de gerekir. Dil öğrenmek de biraz böyledir. Dil öğrenirken sadece dil bilgisi çalışırsanız oldukça sınırlı kalırsınız. En hızlı ve etkili dil öğrenenler öğrendikleri dilin kültürü ile de ilgili olanlardır. Dilini öğrendiğiniz ülkenin edebiyatı,müziği,gündemi ilginizi çekiyorsa çok daha hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek mümkün. İngilizceyi sırf bu yüzden sevemeyip Rusça gibi daha zor bir dili öğrenmek bu sebepten ötürü pekala tercih edilebilir bir durum olabilir. İngilizce öğrenmeyi cidden istiyor musunuz? Yoksa mecburiyet gibi geliyor? Bu sorular çok önemli.

Grameri sorun etmeyin

Özellikle başlarda çok hata yapacaksınız. Dil bilgisi çok önemli değil. İlk odaklanmanız gereken konuyu genel hatlarıyla anlamaya çalışmak. Bahsedilen şey nedir? Olumlu bir cevap veya soru mu söz konusu ya da olumsuz mu? Mükemmel olmaya çalışırsanız başarılı olmanız çok zor.

İradenizi kullanın

Üşenmeyin,ertelemeyin,vazgeçmeyin!

Teknik detaylara takılmayın

İngilizce öğrenmek için çoğu insan ”yaşım geçti,yurt dışına gitme imkanım yok, kursa gidecek vaktim yok.” gibi sebepler buluyor. Tabi bunlarda haklılık payı olsa da yapılması gereken neden başarısız olacağınıza odaklanmak değil nasıl başarılı olacağınıza odaklanmaktır. Yukarıda belirttiklerim yerine ”cuma akşamları iki saatim boş,ingilizce bilen arkadaşım yardım edebilir,internette yardımcı olabilecek videolar var,şu filmi İngilizce altyazılı izleyeyim. gibi düşünmelisiniz.” Neden başarısız olacağınıza odaklanırsanız hareketsiz kalır bir şey yapamazsınız. Nasıl başarılı olacağınızı düşünmek sizi harekete geçirir.

İnteraktif öğrenin

Ne kadar kısa sürede birileriyle ingilizce konuşmaya,yazışmaya başlarsanız o kadar hızlı öğrenirsiniz. Sadece dinleyerek hızlı öğrenmek imkansızdır. Sürecin bir parçası haline gelmeniz lazım.

Birden fazla duyunuzla öğrenin

Bir konuyu öğrenirken ne kadar fazla duyunuzla öğrenirseniz öğrendikleriniz o kadar kalıcı olur. Şarkı dinlerken eşlik etmek,duyduğunuz bir şeyi yazmaya çalışmak size çok vakit kazandıracaktır.

İngilizce Öğrenme Tekniklerine dair bir video. İngilizce altyazı ile izlemek güzel bir pratik olacaktır.

İngilizce Öğrenme Teknikleri Sonuç

İngilizce öğrenme teknikleri makalemizdeki önerileri aslında öğrendiğiniz herhangi bir dile veya geliştirmek istediğiniz bir yeteneğinize de uygulayıp hızlı sonuç alabileceğinizi düşünüyoruz.

Sizce en iyi ingilizce öğrenme teknikleri hangileri ? Eklemek istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilir veya yorum bırakabilirsiniz. Yabancı dil edinimi ile ilgili İngilizce Wikipedia’dan şu makaleyi okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir