Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Evde Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir

Sokağa çıkma yasağı var veya kendinizi izole ediyorsunuz daha önce hiç evde bu kadar uzun süre kalmadınız. Peki evde ne yapılır, evde yapılabilecek aktiviteler nelerdir? Bu içeriğimizde size evde vakit geçirmek açısından yardımcı olacak bir liste yaptık.

1.Egzersiz

Düzenli bir egzersiz programı size hem bedenen hem psikolojik olarak yardımcı olacaktır. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa bir uzmana da danışarak spor yapabilirsiniz. Evde egzersiz ekipmanı gerektirmeden yapılabilecek çeşitli egzersiz programları mevcut. Veya isteğe göre pilates topu, direnç bandı, ufak dumbellar alabilirsiniz. Düzenli spor yaparak geçirdiğimiz zorlu dönemi kilo vermiş daha fit bir şekilde atlatmanız da olası.

Evde Yapılabilecek Aktiviteler
Evde Yapılabilecek Aktiviteler: Disipline olması zor da olsa egzersiz önemli

2.Meditasyon

Ruh sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanan meditasyonu programınıza eklemenizde fayda var. Spor vücudunuzu nasıl güçlendiriyorsa meditasyon da zihninizi güçlendirir. Rahatlamanıza yardımcı olur.

3.Okumak

Uzun süredir okumaya fırsat bulamadığınız bir kitaba başlayabilirsiniz. Evde kaldığınız sürede kendinizi geliştirmek için okumak en büyük fırsat. İlgilendiğiniz konularla ilgili kendinizi geliştirmenin yanı sıra güzel bir roman okuyarak başka zamanlara, başka yerlere yolculuk etmek mümkün. Daha önce duymadığınız veya ilgilenmeye fırsat bulmadığınız E-Kitap konusunda da kendinizi bilgilendirebilir evinizde olmayan binlerce kitaptan yararlanabilirsiniz.

4.Online Kurslar

Kendinizi geliştirmekten bahsetmişken son zamanlarda popüler hale gelen online kursları atlamak olmaz. İlginiz olan alan ile ilgili yüzlerce kursu youtube üzerinden ücretsiz olarak bulabilir veya daha profesyonel olan kurs programlarını udemy’den satın alabilirsiniz. Çoğu kurs hocasının kendi sitesinde ayrıca sattığı kurslar da var. Online Kurslar genelde video izleme, verilen ödevi yapma, çalışma gerektiğinde hoca ile video görüşme veya internet üzerinden soru-cevap şeklinde yürüyor. Bazı kurslar sonunda sertifika da verebiliyorlar.Bu tür bir sertifika ilerisi için evdeki zamanınızı boş geçirmediğiniz göstermek açısından çok faydalı olabilir.Internet üzerinden yapacaklarınız evde yapılabilecek aktiviteler listesinin önemli bir bölümünü oluşturacağı için bilhassa ilgilendiğiniz konuda online bilgi edinmek çok önemli.

Evde Yapılabilecekler
Evde yapılabilecekler aslında saymakla bitmeyecek kadar çok

5.Müzik

İstediğiniz müzikleri saatlerce dinlemenin yanı sıra tabi ki yeni bir enstrüman çalmaya başlayabilirsiniz. Kendi başıma olur mu demeyin. Internet üzerinden en azından giriş seviyesini öğrenecek kadar bilgiyi ücretsiz bulabilirsiniz. Hali hazırda çaldığınız bir enstrüman varsa pratik için de artık bol bol vaktiniz var. Olmaz olmaz demeyin olur mu olur.

6.Boyama

Sosyal Medyada gittikçe artan bir oranda boyama kitapları, Mandalalar paylaşılıyor. Boyama artık sadece çocukların yaptığı bir şey değil. Zihin üzerindeki odaklamaya yardımcı, meditatif etkisi keşfedildikten sonra yetişkinler için tasarlanmış özel boyama kitapları ve mandalalar satış rekorları kırmaya başladı. Size uyar mı bilmiyoruz ama bir bakmakta fayda var.

7.Dizi, Film Maratonu

Sevdiğiniz bir diziyi maraton şeklinde baştan sona tekrar izleyebilir veya Yüzüklerin Efendisi, Star Wars, Godfather gibi serileri yine güzel bir haftasonu maratonu şeklinde izleyebilirsiniz. İlla ki tekrar izlemek istediğiniz veya izleme fırsatı bulamadığınız film veya dizi vardır.

8.Evi Temizlemek, Toplamak

İşe git gel, okula git gel evle kesin çok ilgilenemedim diye düşündüğünüz oluyordur. Odanızdan başlayarak evinizi tertemiz yapabilirsiniz.

9.Dekorasyon

Yaşam alanınızla ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler varsa hazır evdeyken tam zamanı. Masanın yerini değiştirip oraya bir sandalye koysanız mesela nasıl olur?

10.Oyun Oynamak

Daha hiç hiç denemediniz veya sadece cep telefonunda biraz oynadınız ama merak ediyorsunuz. Bu dönemde yeni bir hobi olarak oyunculuğa başlayabilirsiniz. Bir oyun bilgisayarı veya konsol size göre olabilir.

11.Yazmak

Günlük tutmaya başlayabilirsiniz. Özellikle daha sonra anmak üzere yaşadığımız şu olağanüstü günleri not etmek ilginç olacaktır. Ayrıca yazmak insanı odaklanmaya teşvik eden zihni meşgul edip, sakinleştirmeye de faydası olan bir aktivitedir.

12.Liste

Evden çıkınca ne yapmak istiyorsanız bir bir liste yapabilirsiniz. Nereye gidilecek, ne yenilecek, kimlerle buluşulacak, hep yapmak isteyip ihmal ettiğiniz şeyler neler?

13.Yeni Yemek Tarifleri

Günlük yaşamda yapmaya fırsat bulamadığınız veya cesaret edemediğiniz tarifleri denemenin yeni şeyler öğrenmenin tam zamanı.

Evde Vakit Geçirmek
Evde Vakit Geçirmek

14.Yeni Bir Dil Öğrenin

Daha önce öğrenmeye başlayıp çalışmaya fırsat bulamadığınız yabancı dilinizi geliştirebilir. Veya sıfırdan yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Internet üzerinden ulaşabilen kaynakları göz önünde bulundurduğumuzda bu aslında sanıldığı kadar zor değil.Özellikle Duolingo gibi mobil uygulamalar çok faydalı.

15.Kendinizi Şımartın

Saatler süren cilt bakımı yapmak, sevdiğiniz en güzel yemeği uğraşıp yapmak veya detoks programlarına odaklanmak bu dönemde odaklandığınız müddetçe oldukça kolay olacaktır.

16.Sanal Dünya Turuna Çıkın

Gidilecek yer çok, görülecek şey çok ama ne yazık ki fırsat yok. Öyleyse üzülmeyin en azından sanal olarak istediğiniz yerlere gitmek, bilgi edinmek hala mümkün. Örneiğin Barcelona’da meşhur La Sagrada Familia’yı Google Street View üzerinden ziyaret edebilirsiniz.İstediğiniz yeri sol üstteki boşluğa yazmanız yeterli. Google önceden çekim yaptıysa anında oradasınız.

17.Resim Yapın

Bir şeyler çizmek kafa boşaltmak açısından bire bir. İlla çok güzel eserler vermenize gerek yok. Sadece kalemi alın ve çizin!

18.Belgesel İzleyin

Seçenek çok. Belgesel izleyerek evde geçirdiğiniz süreci bilgilenmiş olarak geçirebilirsiniz.

19.Bulmaca Çözün

Zihni zinde tutmak için Bulmaca çok güzel bir aktivite. Ailenizle veya arkadaşlarınızla yardımlaşarak grup aktivitesi şeklinde de yapılabilir.

20.Kart Oyunları Oynayın

Monopoly, Bil Bakalım Kim, İsim-Şehir veya çeşitli kart oyunları oynayabilirsiniz.

21.Podcast Dinleyin

Neredeyse her konu ile ilgili Podcast var. Günümüzde Radyo’ya rakip olacak seviyeye gelmiş Podcastleri Youtube, Spotify, iTunes üzerinden bulabilirsiniz.

22.Yapboz Yapın

2.000 parçalık bir yapboz oldukça vaktinizi alacaktır. Daha sonra çerçeveletip anı olarak saklaması da ayrı bir zevk.

23.Müze Gezin

Sanal olarak sokaklarda gezmek yetmiyorsa Louvre, Guggenheim, Van Gogh Ve Agakhan müzelerini de online olarak gezebilirsiniz.

Evde ne yapabiliriz ki demeyin. Müze bile gezebilirsiniz.

24.Yeni Arkadaşlar Edinin

Sosyal Medya’dan veya Tinder gibi uygulamalardan birileriyle tanışmak, sohbet etmek mümkün. Neden olmasın?

25.Tamir edin

Yıpranmış veya bozulmuş eşyalarınızı düzeltip tamir etmeyi deneyebilir veya böyle bir işin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

26.Traş olun

Evden çıkamıyorsanız basit bir traş makinesi alıp saçınızı 3-4 numara kesebilirsiniz. Hanımlar da ufak düzeltmeleri makasla yapabilirler. İki kişiyseniz yardımlaşarak kolayca yeni bir tarz sahibi olabilirsiniz.

27.Bağışta Bulunun

Önemsediğiniz bir sosyal sorunla ilgilenen güvendiğiniz kurumlara imkanlarınız doğrultusunda bağışta bulunabilirsiniz.

28.Gereksiz kullanmadığınız eşyaları elden çıkarın.

İlla ki evde zamanında özenerek aldığınız fakat bir köşede unuttuğunuz eşyalar vardır. Zihninizi boşaltmak, kendinize yer açmak için kullanmadığınız eşyaları satmayı, bağışlamayı veya atmayı düşünebilirsiniz. Belki de Minimalizm size göre bir hayat tarzıdır.

29.Bitkilerinizle ilgilenin

İster bahçeniz olsun ister bitkileriniz saksıda olsun onlara her zaman fazla vakit ayırabilirsiniz. Belki yeni bitkiler ekmeyi veya saksıda domates yetiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

30.Evcil Hayvanlarınıza yeni numaralar öğretin

Kediniz kumunu tam olarak kullanmıyor mu ? Veya köpeğiniz geceleri belki durmadan mama istiyor ve ona engel olamıyorsunuz. Bu gibi sorunların temeline inmenin tam zamanı olabilir.

31.Para Kazanın

Risk almayı seviyorsanız, kazanmak istediğiniz kadar kaybetmek de korkmuyorsanız borsayı değerlendirebilirsiniz.

32.Blog Açın

Yazmayı seviyorsanız bu ilginizi herkesle paylaşmayı düşünebilirsiniz. Internette kaliteli içerik için her zaman yer var.

33.Güzel Yazmayı Öğrenin

El yazınızı güzelleştirip kaligrafi üzerine çalışabilirsiniz. İşi daha da ileri götürüp Hat sanatı öğrenmek isteyebilirsiniz.

34.Ebru Yapın

Hazır satılan setlerden alıp evde Ebru yapabilirsiniz.

35.Uyuyun

Öğle yemeğinden sonra iş yerinde hani bir uyku gelirdi ya. Hah o uykuya Merhaba diyin kendisiyle tanışın imkan varsa öğleden sonra yarım saat uyuyun.

36.Şarkı sözlerini öğrenin

Sevip eşlik etmek istediğiniz bir şarkıya vakit ayırın sözlerini baştan sona düzgünce öğrenin. Bundan sonra mırıldanarak geçiştirmek olmasın. Etrafta pek kimseler yokken yüksek sesle sevdiğiniz şarkıya eşlik etmek evde yapılabilecek aktiviteler arasında belki de en eğlencelisi olabilir.

37.Sevdiklerinize vakit ayırın

Çoğumuz gündelik tempo içerisinde sevdiklerimize vakit ayıramıyoruz. Evde beraber vakit geçirmek ailenizle daha çok sohbet imkanı güzel bir avantaj. Yanınızda olmayanlarla ise video görüşmeler düzenleyebilirsiniz.

Evde Ne Yapılır
Evde Ne Yapılır derken zaten en güzeli ailenizle vakit geçirmek değil mi?

38.Kolaj yapın

Sevdiğiniz fotolardan dijital ortamda bir kolaj veya slayt gösterisi yapabilirsiniz.

39.Yıldızları Öğrenin

Yeryüzünde çok sıkıldığınızda her zaman başınızı yukarı kaldırıp uçsuz buçaksız gökyüzüne bakabilirsiniz. Gök cisimleri ve uzayla ilgili bilgi edinmek genel kültüre katkısının yanı sıra insana farklı bir bakış açısı katar. Bu iş için Google Sky kullanabilirsiniz.

40.Uyku Düzeninizi Değiştirin

Çok istediğiniz halde sekiz saat uyuyamıyor musunuz ? Bu dönemde uzman tavsiyesiyle bu konunun üzerine eğilebilirsiniz nasıl olsa işe geç kalmamak daha kolay.

41.Sosyal Medya Detoksu Yapın

Sabah kalkınca ilk baktığınız şeyin telefonunuz olmasından sıkıldınız, sosyal medya’da çok fazla zaman geçirdiğinizi düşünüyorsunuz o halde sosyal medya detoksu deneyebilirsiniz. Çok bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız ilk seferinde bir gün sosyal medyasız nasıl geçiriyor deneyerek başlayabilirsiniz.

Sonuç

Evde vakit geçirmek hele bu duruma alışık olmayan evde sıkılınca ne yapabiliriz diyenlerdenseniz oldukça zor bir iş. Bu yazımızda sizler için detaylı evde yapılabilecek aktiviteler listesi yaptık Aslında genel olarak bakıldığında yapacak şey çok da az sayılmaz. Sizde kendi zevklerinize göre evde ne yapılır sorusuna cevap arayabilirsiniz. En güzeli bir liste oluşturup belirli bir programa göre hareket etmek. Bizce evde uzun süre kalınca oluşan en büyük sorun disiplin ve enerjisizlik bunu aşmak için ise gününüzü planlamak yardımcı olacaktır. Evde kaldığınız süreyi biraz çabayla kendinizi geliştirerek geçirebilirsiniz. Bizce oluru var.

Eklenmesini istediğiniz maddeler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Aktiviteler” üzerine bir yorum

  1. Evde can sıkıntısından internette “evde yapılabilecek aktiviteler” diye aratmam ve böyle bir yazıyı googlelamam iyi oldu. 3-5 tanesini sıraya aldım yarın başlıyorum. Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir