Tiny House Nedir?

Tiny House Nedir

Amerika’da başlayan bu akım dünyada gittikçe daha fazla merak edilir oldu. Peki tam olarak Tiny House yani küçük ev nedir? Resmi bir tanımı olmasa da Tiny house (veya small house,küçük ev) minimalist prensiplerle tasarlanan, sahibinin tercihleri doğrultusunda yerden tasarruf etmek için akıllı mobilyalarla donaltılan ”minik ev”’lerdir. Tiny house tercihe göre karavanla çekilebilecek şekilde mobil veya sabit olabilir. Büyüklük olarak bulunulan ülkeye göre farklı uygulamalar olsa da tiny house denildiğinde genelde 20 metrekareden büyük olmayan evler anlaşılıyor. Taşınabilir bir tiny house düşünüyorsanız 3,500 kilo ağırlığı geçmemesi lazım. Ayrıca özellikle yurt dışında Tiny House mantığı ile Türk/Moğol tipi Yurt çadırlarının da kullanılabildiğini ekleyelim.

Küçük Ev Akımı
Küçük Ev Akımı merak uyandırıyor

Neden Tiny House/Küçük Ev?

Günümüzde emlak fiyatları özellikle büyük şehirlerde inanılmaz yüksek, yeşil alanlarlar az ve milyonlarca insan birbirlerinden sadece bir iki metre mesafe arayla yaşamak zorunda. Buna rağmen ev alımına muazzam bir talep mevcut. Küçük ve işlevsel evlere karşı olan ilgi uzun süredir var olmasına rağmen 2008 ekonomik krizi ile birlikte bu akım önemli bir popülerlik yakaladı ve küçük evlere olan bu ilginin adını konulmuş oldu. Her zaman daha fazla tüketmeye odaklanmış mevcut ekonomik sisteme karşı bir protesto hareketi olan tiny house akımı daha az ile yetinmeyi, daha az kaynak tüketmeyi, doğayla daha içiçe bir yaşamı hedefliyor. Yani akımın temel dayanağı bizim de yazılarımızla ele aldığımız minimalizm ve sürdürülebilir yaşam diyebiliriz. Tiny House daha fazlasını hedefleyip kendini tüketmek yerine daha azıyla nasıl mutlu oluruz demek.

Tiny House’un avantajları

*Yapım için daha az malzeme tüketilir.

*Fiyatı normal bir eve göre çok daha uygundur.(80-250 bin lira arası)

*Ev ufak olduğundan içerisine sadece gerçekten ihtiyacınız olan hayatınıza değer katan eşyaları almak zorunda kalırsınız. Yani gereksiz yük taşımak zorunda kalmazsınız.

*Karavana eklenebilen tiny houselar ile istediğiniz yere mevsimlik yerleşebilirsiniz.

*Herkesle içiçe olmak zorunda değilsiniz. Doğayla bütünleşmiş bir yaşam daha kolay.

*Tiny House akımı çok aktif uluslar arası bir topluluğa sahip. Sizinle benzer yaşam tarzına ilgi duyan çok farklı bir çevreniz olabilir.

*Tiny House sahiplerinin bir araya gelip oluşturduğu kamp alanları gibi oluşumlar mevcut. Henüz ülkemizde böyle bir yer olmasa da böyle bir topluluğun parçası olarak karşılıklı yardımlaşma ile yükünüzü azalmak mümkün.

*Tiny House’lar genel olarak depreme daha dayanıklılar.

Tiny House’un dezavantajları

*Altyapı elektrik,ısınma,atık su gibi sistemleri kurmak zahmetli. Gittiğiniz yerde yararlanabileceğiniz altyapı yoksa soba,kompost tuvalet,güneş paneli,su deposu gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

*Tiny House herkese göre değil. Çok eşyanız varsa, atmaya kıyamıyorsanız kesinlikle bir hevesle girişilmemesi gereken bir akım. Komple Tiny House sistemine geçmeden bunu uygun fiyata aldığınız bir arazide yazlık olarak kullanmak da pek tabi mümkün.

*Eğitim,Sağlık gibi hizmetlere uzak kalacaksınız. Çok tenha bir alanda tek başınıza kalıyorsanız güvenlik de sorun olabilir.

*Doğayla çok yakınlaşmak uzun vadede herkese göre olmayabilir. Çöpünüzü atarken, yemek pişirirken bilhassa hayvanların dikkatini üzerinize çekmemek için daha çok dikkat etmeniz gerekecek.

*Eeğer dört mevsim Tiny House’da kalmak istiyorsanız iyi yalıtımlı bir eviniz yoksa kışın ısınma sorunu canınızı sıkabilir.

Basit bir Tiny House Örneği

Sık Sorulan Tiny House Soruları

Tiny House Nedir anladık peki elektrik, su, kanalizasyon, ısıtma gibi ihtiyaçlar nasıl çözülüyor?

Elektrik için güneş panelleri, kanalizasyon için belirli aralıklarla vidanjör tarafından temizlenmesi gereken foseptik sistemi veya kompost tuvalet, su içinse aralıklarla doldurulan depo ayrıca yağmur suyu kullanılabiliyor. Bunların hepsi sizin seçtiğiniz tiny house’un mevcut altyapısına, kendi eklemek istediğiniz şeylere, aradığınız konfora, tiny house kurmak istediğiniz lokasyonun imkanlarına da bağlı. Hali hazırda kanalizasyon, elektrik bağlantısı olan bir yer ise bu gibi konularda çok uğraşmanız gerekmeyecektir. Isıtma konusunda da örneğin Antalya gibi sıcak bir ilimizde tiny house kurulacaksa ayrıca bir ısıtma sistemi gerekmeyebilir. Sıkı bir izolasyon varsa eviniz çay demlediğinizde bile ısınacaktır.

Küçük Ev Akımı

Tiny House illa hazır mı satılır kendim yapamaz mıyım?

Gerekli beceriniz varsa elbette kendiniz de yapabilirsiniz. Tabi bu oldukça zahmetli bir iş ayrıca gerekli izin, mevzuat vb konulara da hakim olmanız gerekiyor. Kurallar dahilinde ayrıca izin almanız gerekmese de fazladan yaptığınız bir şey için sonradan sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çok uğraşmak istemiyorum diyorsanız ayrı konseptte bir ”yurt çadırı” alabilirsiniz. Bunları kurup kaldırması kolay. Californialıların yurt çadırına getirdiği yaklaşımı izlemek için Yurt Life, Geleneksek yurt çadırı hakkında bilgi için ise TRT Avaz’ın belgeseline bakabilirsiniz. Ben kendim tiny house yapmak istiyorum diyorsanız internette hazır bulunan ücretsiz ev planlarından da yararlanabilirsiniz.

Tiny House için yapım izni almam gerekiyor mu?

Hali hazırda böyle bir izine ihtiyaç yok bunun şartı evin temel kazılarak yapılmamış olması yani eviniz ”bağ evi, konteyner ev” statüsünde olmuş olacak. Satın aldığınız ve kiraladığınız arazide tiny house barındırabilirsiniz. Fakat tiny house nedir sorusuna cevap arayan insan sayısı her gün arttığı için konu ile ilgili mevzuat değişebilir. Kesin bir adım atmadan özellikle evinizi kurmak istediğiniz yer için mevzuatı araştırmanızı öneririz. Evin köy gibi yerleşim yerlerine yakınlığı, belediyenin uygulamaları,projelendirme gibi dikkat edilmesi gereken çok şey var. Sabit tiny houselar için tarla vasıflı arazilerde an itibariyle ayrı bir izin almadan evinizi kurmak mümkün. Bu şekilde artı bir izin almadan inşa edilecek tiny house’un zemine gömülü olmaması gerekiyor. Evin kaç katlı olacağından, cephe büyüklüğüne, oturum alanı büyüklüğünden, ticari bir iş yapılıp yapılmayacağına kadar cevaplanması gereken sorular mevcut. Genel olarak ayrı izin gerektirmiyor diyebilsek bile ayrıntı detaylarda gizli mutlaka lokasyon bazlı araştırılmalı.

Tiny House hangi malzemelere yapılıyor?

Özellikle taşınabilir tiny houselarda ağırlık şartı olduğu için hafif malzemeler tercih ediliyor. Bunun yanı sıra tiny house felsefesi çevre dostluğu ve sürdürülebilir yaşam felsefesinden hareket ettiği için doğal, geri dönüştürülebilir malzemeler tercih ediliyor. Ahşap malzeme özellikle tercih edilenler arasında. Burada en önemli unsur evin sabit mi mobil mi olacağı. Buna göre malzemede büyük değişiklikler olabilir. Sabit olacaksa taş gibi malzemeler de tercih edilebiliyor.

Tiny House özel bir bakım gerektirir mi?

Geri dönüştürülebilir ahşap gibi malzemeden yapılan evler bilhassa daha fazla bakım gerektirecektir. Bunun dışında özel bir şey yapmanız genelde gerekmez. Aldığınız veya inşat ettiğiniz evin niteliğine göre bu durum değişebilir. Özel bakım gerekse bile ufak evin ufak sorunları olur diyebiliriz.

Alışveriş konusu ne olacak?

Tiny House yaşantısını benimseyenler genelde kendi meyve, sebzelerini yetiştirip azla yetinmeyi tercih ediyorlar. Sürdürülebilir tarım yani perma kültür anlayışı yaygın. Buna ilginiz yoksa veya evde sadece kısa bir süre için kalacaksanız evin bulunduğu yere göre, market ihtiyaçlarınızı gidermek için yakınlara gitmeniz veya kalacağınız süreye uygun olarak ihtiyacınızı yanınızda getirmeniz gerekebilir. Internetten alışveriş yapıp siparişinizin evinize yakın bir yere bırakılmasını da sağlayabilirsiniz.

Tiny House Güvenli mi?

Depreme dayanıklılar, hazır aldığınız tiny houselarda belirli bir kalite, güvenlik standardı hali hazırda sunuluyor olacaktır. Onun dışında güvenlik ile ilgili en önemli unsur kalmayı düşündüğünüz arazi ve çevredeki yaşantı olacaktır.

Mobil Tiny House’un taşınması için ne gibi bir araç gerekir?

Evin ağırlığına göre değişmekle beraber genelde 1.6 motorlu bir araç yeterli olmaktadır. Her halükarda çekiş gücü yüksek 4×4 bir araç tavsiye edilir.

Tiny House ne kadar eşya alır?

Ortalama bir tiny house sadece en çok ihtiyaç duyduğunuz eşyaları alabilir. Yani bunu bir hayat tarzı haline getirecekseniz kesinlikle vazgeçmeniz gereken şeyler olacak. Akıllı mobilyalar güzel bir tasarımla tiny houselara daha fazla eşya koymak mümkün olabiliyor. Tiny houselarda genellikle yeri geldiğinde bir dolaba saklanabilen çalışma alanları, yatağa dönüşen kanepeler gibi yerden tasarruf eden çözümler tercih edilir. Örnek olarak tiny house için olmazsa olmaz olan japon merdivenlerini yani ”tansu merdivenini” inceleyebilirsiniz. Hem merdiven hem gerekli eşyaların konulabileceği bir dolap.

Yine de tiny house denildiğinde akla gelen ilk şeyin 20 metrelik bir alan olduğunu unutmamalısınız.

Tiny Houseda özel alanım olacak mı?

Tiny House genelde çiftler ve tek kalanlar için ideal bir çözüm olmakla beraber aileler için bu gibi sorunlar olmaktadır. Bunu yine tasarımı ile çözebilen tiny houselar mevcut ama çok büyük bir kişisel alan beklentiniz olmamalı.

Gerektiğinde taşınabilecek bir ”Tiny House” modeli. Bu modeller özellikle Amerika’da çok tutuluyor.

Sonuç

Dünyayı hızla saran Tiny House akımı ile ilgili sorularınıza umarım tiny house nedir yazımızla biraz nebze cevap vermiş olduk. Tiny House çok çekici bir konsept olmakla beraber beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı iyce belirledikten sonra düşünmeniz gereken bir konu. Yani Tiny House ne için istiyorsunuz? Yazlık olarak mı kullanılacak yoksa dört mevsim kalacak mısınız? Bu sizin için bir hayat tarzı mı olacak veya sadece denemek istediğiniz bir şey mi? Bu gibi sorunları kafanıza kesin olarak cevapladıktan sonra ihtiyacınızı belirleyip ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz. Özellikle sürdürülebilir yaşamla ilgili olanlar küçük ev konseptini benimseyip çevreci bir yaklaşımla tüm tüketimlerini azaltıp, doğadan faydalanarak yaşıyorlar. Bu sizin için fazlaysa küçük evinizi sadece yazlık veya hafta sonu şehrin telaşesinden kaçacağınız bir yer olarak kullanabilirsiniz. Özellikle salgın döneminde Tiny House gittikçe daha çok araştırılan bir tatil konsepti oldu. Bu hizmeti sunan firmalardan zevkinize göre bir tiny house kiralayıp siz de bu maceraya dahil olabilirsiniz! Tiny House nedir sorunuza en iyi cevabı yerinde görerek alabileceğiniz kesin.

Eklenmesini istedikleriniz,sorularınız veya iş birliği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tiny House Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Tiny house konseptinin Türkiye’de de yayılması gerçekten çok hoş olur. Üretim çoğalırsa belki bu doğrultuda fiyatları da daha makul olur ve değerlendirilebilir. Buradan yetkililere sesleniyorum lütfen tiny house sektörüne yatırım yapın 🙂 Yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir