Bitcoin Vergisi

Bitcoin Vergisi

Bitcoin vergisi: Nedir ne değildir, Bitcoin vergisi alınacak mı? Bu sorulara verilecek cevaplarımız var!

Bu yazımızda sizler için dünyada bitcoin kazançlarının vergilendirilmesi ve yürürlükteki mevzuatı inceledik. Türkiye için cevap arayanlara şu an için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ileride böyle bir verginin söz konusu olabileceğini hemen belirtelim.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir kripto paradır yani maddi olarak dokunamayacağınız sadece dijital ortamda muhafaza edilen bir para birimi. Bitcoin’in arkasında bir merkez bankası belirli bir ülke veya herhangi bir kurum yoktur. Yani merkezi bir para birimi değildir. Bu yönüyle kimden geldiği,nereye gittiği ve ne amaçla kullanıldığı belli olmadığı için Bitcoin’in ve diğer kripto paraların tehlikeli bir yönü de vardır. Dünya çapında devletler bunu denetlemek niyetindedirler.

Bitcoin’in hukuki niteliği Nedir?

Bitcoin’in dünya tarihinde bir ilk olması nedeniyle niteliği konusunda her ülkede tartışmalar var. Yani tam bir uzlaşıya varılmış değil. Bitcoin para mı? Dijital Para mı? mal mı? Bu sorulara verilen farklı cevaplar Bitcoin vergisinin niteliğini oluşturuyor.

Bitcoin Vergisi
Bitcoin Vergisi Gelecek mi?

Bitcoin farklı ülkelerde ne olarak görülüyor?

Avrupa Adalet Divanına göre Bitcoin paradır. Alman hukukuna göre ise Bitcoin eşyadır. Bu farklı yaklaşımlardan ötürü bitcoin kazançlarının vergilendirilmesi konusunda ihtilaflar olmaktadır. Her ülke bu soruya verilen cevaba göre vergilendirme yapıyor.Dolayısıyla üzerinde kesin olarak uzlaşılmış bir durum henüz yok.

Bizdeki hukuka göre Bitcoin nedir?

Bitcoin tamamen yeni bir kavram olduğundan mevcut hukuki düzenlemelerimizde para,eşya,elektronik para kavramlarından hangisi olarak görüleceği tam olarak belli değildir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu nitelik kesinlik kazanacaktır.

Bitcoin Vergisi Var mı?

An itibariyle olmasa da Bitcoin niteliği konusunda alınacak hukuksal karardan sonra Bitcoin vergilendirilmeye başlanacaktır denilebilir. Bu sadece Türkiye’de değil belli başlı tüm ülkelerde olan bir uygulama.

Bitcoin Vergisi Nasıl Alınacak?

Bitcoinden edilen kar mı vergilendirilecek veya alırken belirli bir oranda vergi mi eklenecek tam olarak belirli değil. Elektronik ortamda bir birim olduğu için vergilendirilmesi konusunda da teknik çalışma yapılması gerekiyor.

Sonuç

Bitcoin vergisi ile ilgili eklemek istediklerinizi yorumlara yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bitcoin ile ilgili daha detaylı bilgi için Wikipedia’ya göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir