Nasıl Gamer Olunur?

nasıl gamer olunur

Gamerlık yeni oyunculuk oldukça popüler bir kavram. Özellikle son zamanlarda oyunculuk milyarlarca dolarlık bir sektör haline geldi. Her yıl gerek bilgisayar gerekse konsol tabanlı yüzlerce profesyonel turnuvalar düzenleniyor, özel oyuncu ekipmanları üretiliyor, saatlerce taktikler konuşuluyor geliştiriliyor. Peki Nasıl Gamer Olunur?

Öncelikle Gamer Nedir?

İngilizce gamer oyuncu anlamına gelmektedir. Gamerlık ise genel olarak oyun oynayanların bunu bir hayat tarzı olarak niteleyenlerin hayat tarzını nitelemektedir.

Nasıl Gamer Olunur?

Gamer olmak için oyun oynamayı sevmek, oyunlara dair genel kültür sahibi olmak aslında yeterlidir. Sonuç olarak gamerlık da bir hobidir.

Nasıl profesyonel oyuncu olunur?

Hobi olarak oyunculuk sizin için yeterli değilse profesyonel oyuncu olmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için elbette oynadığınız oyuna, sahip olduğunuz beceriye göre oldukça uzun bir kıstas listesi var. İlk yapmanız gereken hangi oyunda profesyonelleşmek istediğinize karar vermek sonra bu oyunda yeteri kadar pratik yapmak. Tabi seçeceğiniz oyunun belirli bir oyuncu kitlesi olması, turnuvalar düzenleniyor olması bir tercih sebebi daha sonra internet cafelerde yapılan turvuvalara, özel turnuvalara ve ulusal turnuvalara katılmayı düşünebilirsiniz. Bu tabiki oldukça zaman alan ve zahmetçi bir süreç. Fakat sonunda sevdiğiniz bir hobiden para kazanmanın tadı tabi başka. Bu yola girmeyi çok insanın düşündüğünü ve çoğunun başarısız olduğunu da ne yazık ki eklememiz gerek.

Nasıl Gamer Olunur?

Profesyonel oyuncular ne kadar kazanıyor?

Bu oyuncuya ve yaptığı işe göre oldukça değişken bir rakam. Uluslararası turnuvalarda başarılı olan oyuncular ve takımlar yerine göre milyonlarca dolar kazanabilmektedirler. Bu işe yeni başlayacak birisi için ulusal turnuvalar genelde 10 bin liraya kadar ödül veriyor. Uluslarası alanda özellikle başarılı bir takıma girebilirseniz kazancınız çok daha büyük olacaktır.

Ayrıca çoğu profesyonel oyuncu bilgisayar donanım firmaları ile anlaşmalar yapıyor, kendi markası üzerinden t-shirt,şapka gibi giyim eşyası satıyor dolayısıyla yan gelirler de olabiliyor. Bu tamamen kişinin yeteneğine ve şansına kalmış bir durum.

Nasıl iyi bir gamer olunur?

Nasıl gamer olunur sorusunu cevapladık. Bildiğiniz gibi bu bir gönül işi fakat bunu daha profesyonel olarak yapmak isteyenler ne yapmalılar nelere hazırlıklı olmalılar?

1)Ekipman

Kullanacağınız bilgisayar veya konsolu iyi tanımalı kontrolleri hızlı ve etkili kullanabilmelisiniz. Bilgisayarda oynayan oyuncu klavye kısa yollarından yararlanmasını bilmeli veya konsolda oynuyorsanız imkan varsa mouse’dan yararlanmalısınız.

2)Performans

Özellikle hız gerektiren oyunlarda kullandığınız cihazdan yüksek performans alabilmek çok önemli. Rakibiniz sizden hızlı davranırsa yenilirsiniz. Yüksek performans isteyen oyun bilgisayarları oldukça pahalı olduğu için en iyi fiyat performans veren biraz cihaza bakmanız gerekebilir. Internet üzerinden oynuyorsanız internet hızınız da yüksek olmalı. Oyun bilgisayarları ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.

3)Sabır

Çoğu insan tarafından sadece oyun olarak görülse de oyunlar artık ”e-spor” yani elektronik spor kategorisinde değerlendirilmektedir. Yani profesyonel bir oyuncu bir sporcu olarak görülüyor. Dolayısıyla bu alanda başarı elde etmek için çok fazla sabıra ve özveriye ihtiyacınız olacak. Ciddi hedefleriniz varsa alt tarafı oyun diyenlere pek aldırmamalısınız.

4)Konfor

Profesyonel oyuncular her gün saatlerce pratik yapmaktadırlar. Uzun süre çalışmanız gerekeceği için ergonomik masa,sandalye,bel desteği gibi konulara önem vermelisiniz.

5)Spor

Zamanla oluşan ağrılar olmasa pek akla gelmiyor ama spor uzun süre hareketsiz şekilde oyun oynamak sağlığınız için haliyle çok iyi değil. Size uygun esneme hareketleri yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bunun dışında parmaklarınızı güçlendirmek de iyi bir seçenek olabilir.

6)Gözlük

Doktor tavsiyesi ile göz dinlendirici organik camlı bir gözlük almanız iyi olacaktır.

7)Beslenmek

Çoğu gamer ister istemez kilo almaktadır. Bu sürede ekran başında sağlıksız ve fazla gıda tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Enerji vermesi için sıklıkla içilen içeceklerde problem olabilmektedir.

8)Uyku

Pratik yapmak için uzun geceler uykusuz bir şekilde çalışan bir çok oyuncu vardır. Fakat bu uzun vadede konsantrasyonunuzu bozduğu gibi sağlığınıza da genel olarak çok zarar verecektir.

9)Sosyallik

Oyuncu olmak sadece ekran başında olmak demek değildir. Oyuncu topluluğuna dahil bir birey olduğunuzu unutmamalısınız. Yani ortak ilgi alanlarınız olan kişilerle fikir alışverişinde bulunmak sosyalleşmek hem taktik geliştirmek açısından hem de kafa boşaltmak açısından iyi olacaktır.

10)Bilgi

Profesyonelleşmek istediğiniz oyunla ilgili her türlü bilgiyi en kısa sürede kaynağından edinmeniz gerekiyor. Yeni bir düzenleme, farklı bir oyun tipi, iyi oyuncuların yaptığı turnuvalar. Bunların adeta bir ders gibi takip etmelisiniz.

12)Ara verin

Çok yoğun pratik yapıyorsanız bazen ara verip bir nefes almak da yerinde olabilir.

13)Kendinizden iyi oyuncularla oynayın

Kendinizi daha iyi olmak için biraz zorlamanız yerinde olacaktır. Yenilmekten korkmayın.

14)Video izleyin

İyi oyuncuların oyunlarını ve oyununuzla ilgili taktik veren videoları izleyin.

15)Oyunuzla ilgili detaylı bilgi edinin

Sadece kendi stratejiniz ile ilgili değil oyunun genel işleyişi ile ilgili derin bilginiz olsun. Oyunu okumak ancak böyle mümkün olur.

16)Yardımlaşın

Oyuna yeni başlayan birisine yardım etmek sizi de daha iyi hale getirecektir. Ne demişler ”Öğreten öğrenir.”

17)Analiz edin

Oyun sonrası yaptığınız hataları,hareketlerinizi analiz edin. Hatalarınızdan ders almaya çalışın.

18)Kendi takımınız dışındaki insanlarla da oynayın

Böylece farklı seviyedeki oyuncularla iletişim kurmayı daha efektif oynamayı öğrenmiş olacaksınız. Oyunculukta iletişim çok önemlidir. Hele takım oyunlarında etkili bir iletişim stratejiniz olmazsa başarı elde edemezsiniz.

19)Su içmeyi unutmayın!

Bu işi ciddiye alan oyuncular tuvalet molası bile vermeye üşendikleri için yeterince su içmeyi unutabiliyorlar. Halbuki su içmek sağlığınız ve performansınız için çok önemli.

20)Olumlu düşünün!

Yenildiniz demek her şey bitti demek değil. Her zaman olumlu düşünün ve oyunculuktan keyif almaya bakın. Oyun oynamak size keyif vermeli. Sinir,stres kaynağı olmamalı.

Sonuç

Bu yazımızda nasıl gamer olunur sorusuna cevap aradık. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa bizimle iletişime geçebilir veya yorumlarda istediklerinizi ekleyebilirsiniz. Konu ile ilgili olarak Intel firmasının da güzel bir yazısı var. Okumanızı tavsiye ederiz.(İngilizce)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir