E-Kitap

E-Kitap

Elektronik Kitap Nedir Ne Değildir ?

E-Kitap günümüzün gözde teknolojilerinden gerek ekonomik oluşu gerekse sunduğu pratiklik açısından e-kitap yani elektronik kitap artık tercih edilir hale geldi. Peki E Kitap nedir ve ne işe yarar ?

Elektronik kitap bildiğimiz basılı kitaplardan farklı olarak sadece dijital ortamda bulunan ve dağıtımı yapılan kitaptır. Tarihi aslında çok gerilere giden Elektronik kitaplar son zamanlarda oldukça sevilir hale geldiler. Kullanımı oldukça basit olan Elektronik kitap dosyalarını e-pub, pdf şeklinde satın alıp bunları okuma özelliği olan herhangi bir cihazda istediğiniz gibi okuyabilirsiniz. Genelde bu dosyaları tablet ve telefonda okumak mümkün de olsa e-kitap için asıl tercih edilen e-kitap okuyuculardır.

Elektronik Kitap okuyucular tablet ve telefon gibi cihazlardan farklı olarak sadece e-kitap okumak için üretilmiş özel cihazlardır. E-kitap okuyucularda uzun süreli okumalarda gözü yormayacak e-ink teknolojisi modeline göre su geçirmezlik, uzun süre dayanan batarya, içerisine yüzlerce kitap alabilecek hafıza bulunur.

E-Kitap

Elektronik Kitap nasıl okunur?

İstediğiniz elektronik kitabı internetten üzerinden satın alabilirsiniz. Kitabı aldıktan sonra yapmanız gereken sadece gerekli programla kitabı e-kitap okuyucunuza aktarmak. Bunun için Calibre, FBReader, Mobipacket gibi programları kullanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Calibre. Bu iş için özel olarak tasarlanmış elektronik kitap okuyucu dışında telefon veya tablet için Google Play, Apple Appstore gibi mecralardan da kitap almak ve okumak mümkün. Bunları okumak için ise Apple için iBooks Google için ise herhangi bir e kitap okuyucu gerekiyor.Elektronik kitaplar genelde e-pub formatında da olsa farklı formatlardaki kitapları okumak için yine ona uygun program indirmeniz gerekecektir. (pdf,html,word vb) E-Kitap okuyucular hali hazırda farklı formattaki çoğu e-kitabı açabiliyorlar. Biz kitabı indirirken formatına ve kullandığınız cihazın desteklediği formatlara bakmanızı öneriyoruz. Telefon,tablet veya e-kitap okuyucu kullanmak istemiyorsanız gerektiğinde pek pratik olmasa da bilgisayarınızda da bu şekilde dijital olarak kitap okumak mümkündür.

Neden E-Kitap Okuyucu?

Klasik basılı kitaptan farklı olarak elektronik okuyucular sundukları imkanlar ile öne çıkıyorlar. Kısaca bahsedecek olursak:

*Yanınızda her zaman yüzlerce kitap saklama imkanı. Tatile veya bir yolculuğa çıkarken hangi kitapları götüreceğinizi seçmenize gerek yok. Hepsini alabilirsiniz. Evinizde büyük bir kütüphane yoksa çok sayıda kitabı muhafaza edebilmek için E-Kitap okuyucu yine iyi bir seçenek.

*Kağıt tüketimi olmadığı için e kitap okuyucu çevre için daha tercih edilebilir bir seçenek. Önümüzdeki yıllarda sırf bu sebepten ötürü E-Kitap okuyucular teşvik edilecek.

*Özellikle İngilizce biliyorsanız internet üzerinden klasikler başta olmak üzere binlerce ücretsiz ve yasal olarak E-Kitap bulmak mümkün.

*Işıklı E-Kitap okuyucularda gece kitap okumak mümkün. Ayrıca su geçirmez modelleri rahatlıkla her yerde kullanabilirsiniz. Bazı modellerde kitap okurken müzik dinlemek, Wİ-Fİ üzerinden kablo kullanmadan kitap aktarımı yapmak da mümkün.

*E-Kitap okuyuculardaki sözlük uygulamaları sayesinde bilmediğiniz kelimelere hemen bakabilirsiniz.

*E-Kitap basılı kitaba göre dağıtım, basım maliyeti olmadığı için daha uygun fiyatlıdır.

*Satın aldığınız kitabı hemen indirebilirsiniz kargo süreci yoktur.

*E-Kitap okuyucu ile 1000 sayfalık bir kitabın bile ağırlığı, elde tutuşu aynıdır. Yani kitap okumak çok daha ergonomiktir.

*Kullanılan özel teknoloji sayesinde gözünüzü telefon,tabletten kitap okurmuş gibi yormaz.

E-Kitap okuyucunun dezavantajları

*Elektronik kitap okuyucuların şarjları genelde günlerce gitse ve powerbank ile şarj imkanı olsa dahi unutkanlık yaparsanız şarjsızlıktan kitap okumak mümkün olmayabilir.

*Kitap içinde bölümler arasında geçiş yapmak sayfa değiştirmek daha yavaş ve zahmetlidir.

*Kitap imzalatma,Kütüphane oluşturma gibi şeyler yapamazsınız. Kitabın üzerinde okuyucunun sunduğu imkanlar dahilinde not alınabilse de normal bir kitaba not almak gibi pratik olmuyor.

Elektronik kitaplar nerelerden alınır?

İngilizce kaynaklar Gutenberg Projesi ücretsiz binlerce e-kitap mevcut.

Google Play ücretli, ücretsiz çok sayıda kitap var.

DnR, Idefix, Kobo, Kültür ve Turizm Bakanlığı

Sonuç

Elektronik kitap okuyucuların dezavantajları da olsa sundukları imkanlar ve ekolojik dengenin korunmasına yönelik adımlar göz önünde bulundurulduğunda gelecekte onları çok daha fazla göreceğimizi düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda elektronik kitaplar çok daha fazla görülür hale gelecek hatta sundukları imkanlarla bilginin çoğaltılması ve paylaşılması konusunda bir devrim olacaklar. Bizce bu işin oluru var.

Siz ne düşünüyorsunuz makalemize eklenmesini istediğiniz bir şey varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir