Koçluk Nedir?

Koçluk nedir ve bu koçluk ne işe yarar?
Koç, güçlü sorular ile kişinin kendisinin farkına varması, keşfetmesi için danışanına destek olandır.

Danışan bir koça başvurduğunda bunun sebebi öncelikle danışanın kendinde rahatsızlık uyandıran bir duygu olabilir, bu bir his, yaşadığı bir travma, ya da zayıflayamamanın verdiği öz güven kayıpları, kariyer planlama, ikili ilişkilerin getirdiği sorunlar olabilir.
Güçlü sorularla danışan, bazen bir aydınlanma dediğimiz yani danışanın hayatında bazı tıkanıkların sebep olabileceğini düşünmediği durumları fark eder ve bu durumda yaptığı davranış kalıpları olsun, kurduğu cümleler olsun değişmeye başlar. Öncelikle danışan ve koç arasında hedef belirlenir ve hedefe yönelik adımlar atılmaya başlanır. Hedefe giderken belli ödevler, belli uygulamalı teknikler – bunlar yine, nefes egzersizleri gibi koçun alet çantasında neler varsa- danışanın ihtiyacına göre belirlenir.
Koçluk sertifikası almak, koç olmak bir süreçtir, bu süreç danışanın eylemlerine bağlıdır. Sürecin iyi işlemesi için danışan ve koç her hafta görüşmeli çevrim içi ya da yüz yüze seanslarla ilerler. Seanslar genel olarak 1 saat sürer.
Danışan ve koç arasında güven ilişkisinin oluşmuş olmalı ve gizlilik esasında ilerlemelidir.
Koç, danışanın seanstan en iyi verimi alması için çaba gösterir ve danışanın da her seans sonrası verilecek ödevleri yaparak en iyi sonucu elde edebilir.


Profesyonel Koçluk tamamen meslek olarak kabul edilmiş ve bu 29 Haziran 2013 tarihinde 28692 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.
Koçluklar kendi içerilerinde branşlara ayrılır. Yaşam koçluğu bir çatıdır ve bunu izleyen öğrenci ve eğitim koçluğu, ilişki koçluğu, yönetici koçluğu gibi yan dallar vardır. Bununla beraber koçluk mesleğinde daha fazla yükselmek için ACC, PCC, MCC ünvanlara sahip olunabiliyor. Bu ünvanları almak için belli danışan sayısı ve saat kriterleri söz konusudur. Eğitim veren bir çok kurum mevcut, koçluk almak isteyenlerin iyi araştırıp en iyi eğitimi verecek ve yönlendirecek kurumu seçmeleri gerekmektedir.

Bir koç nasıl seçilir sorusu oluştuysa kafanızda, profesyonel olmasına bakın, eğitim aldığı kurum ve sertifikalar size net bilgiler sunar.

Koçluk nedir çok kapsamlı bir soru ve inceleme alanı bu konu ile ilgili sizleri yazımızı güncelleyerek ve gelen soruları cevaplayarak aydınlatmaya devam edeceğiz.

Yaşam Koçu ne yapar?
Yaşam Koçu size yol gösteren olabilir.

Eklenmesini istedikleriniz ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir