Yurtdışına Turla mı Gitmeli Bireysel mi?

Yurtdışına Turla mı Gitmeli Bireysel mi

Yurtdışına gitmek istiyorsunuz ama aklınızı uzun süredir kurcalayan bir soruya cevap veremiyorsunuz: Yurtdışına turla mı gitmeli bireysel mi ? Her iki seçeneğinde avantajları ve dezavantajları mevcut. Biz de karar vermenizde size yardımcı olacak bu yazıyı hazırladık.

Turla Gezmek

Gezinizi bu işi profesyonel olarak yapan bir tur şirketiyle yaparsanız bunun avantajları ne olur?

*Gitmek istediğiniz lokasyona firma daha önce belki binlerce kez tur düzenlediği için turla gittiğiniz yerde ne zaman, ne yapacaksınız, gibi şeyler düşünmenize gerek kalmayacak. Tüm gezi sizin tecrübeli kişilerce planlanmış olacak.

*Paket alımlarda otel,uçak,tur rehberi gibi hizmetlerde dahil olarak rezervasyon yapıldığından bunlarla ilgili ayrıca zaman harcamanıza gerek yok.

*Şirketler daha önceki tecrübelerine dayanarak standart paketler oluşturduğundan gezide edineceğiniz tecrübe belirli bir kalitede olacaktır. Tatsız sürprizler olması pek olası değil.

*Tüm geziyi paket olarak satın aldığınızdan taksitlendirerek ödemek mümkün. Yani sadece aldığınız hediyelik eşya veya yemek gibi şeyler için nakit harcayabilirsiniz.

*Çok güvenli veya çok popüler olmayan yerlere bir tur şirketi aracılığıyla gitmek daha kolay ve güvenilir olacaktır.

*Bazı aktiviteleri hali hazırda bu işi organize eden tur şirketleri olmadan yapmanız imkansıza yakındır. Veya bu gibi aktiviteleri tek başınıza denemeniz yasak ve tehlikelidir.(Safari,Balon turları)

*Tur şirketinin gidilen lokasyonda temsilcileri,tercümanları ve çeştli bağlantıları olacağı için herhangi bir kaza,sağlık sorunu,hırsızlık ve benzeri tatsız durumlarda işleri yoluna koymak daha kolaydır.

*Tam olarak ne kadar harcama yapacağınızı bilirsiniz. Gezi için ayırdığınız bütçeyi aşmamamak kolaydır.

Turla Gezmek sizin için en ideali olabilir mi?

Tabi madalyonun iki yüzü var. Turla Gezmek denilince akla gelen dezavantajlar nelerdir?

*Beraber gezdiğiniz gruba ve size eşlik eden rehberin temposuna uymanız gerekir. Bu tempo size çok yavaş veya hızlı gelebilir. Vaktinizi istediğiniz gibi ayarlayamazsınız.

*Genel olarak grup dışında istediğiniz yerlere gitme,aktivitelere katılma özgürlüğünüz olmaz. Gezi programı sırasında size tanınan kısa aralar bu gibi şeyleri planlamak için yeterli değildir.

*Standart bir paket satın aldığınız için o tura katılan herkesle aynı tecrübeyi edinirsiniz. Yani turla gidilen bir gezide tatsız sürpriz yaşama şansınız düşük ama ufuğunuzu genişletecek, çok farklı tecrübeler edinmeniz de pek olası olmayabilir.

*Sizinle beraber tura gelen arkadaşlarınız dışında tatilinizi nasıl bir grupla geçireceğinizi seçemezsiniz. Kafanızın uymadığı insanlarla bir arada bulunmak zorunda kalabilirsiniz.

Yalnız Seyahat Etmek

Seyahatinizi arkadaşlarınızla bireysel olarak organize etmek veya doğrudan yalnız seyahat etmek de oldukça farklı ve güzel bir tecrübe olabilir. Bunun avantajları nelerdir?

*Özgürsünüzdür. İstediğiniz zaman istediğiniz yere gidebilirsiniz. Uymanız gereken belirli bir gezi programı yoktur. Programınız varsa bile her an ”Aman boşver” demek elinizdedir.

*Çok farklı insanlarla tanışabilir, programınızı ona göre hep beraber yeniden çizebilirsiniz.

*Yol arkadaşlarınızı kendiniz seçersiniz, isterseniz tek de gezebilirsiniz.

*Hiç tanımadığınız bir yerde tek başına sokaklarda gezmek belkide kaybolmak yapınız buna uygunsa harika bir tecrübe olabilir. Aynı şey geziyi sevdiğiniz arkadaşlarınızla düzenlediyseniz de geçerlidir.

*Kendi düzenlediğiniz bir gezi adeta pişirdiğiniz yemek gibidir. Kötü de olsa başarınızdan gurur duymanız olasıdır.

*Pek turistik olmayan keşfedilmemiş bambaşka yerlere de gidebilirsiniz. Seçenekleriniz sadece tur şirketinin size sunduklarıyla sınırlı olmaz.

*Yeme-İçme vb gibi konularda çok lüks beklentiniz yoksa gittiğiniz yerde market alışverişi yapıp geziyi daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz.

*Uçak bileti, otel rezervasyonu konusunda yine aynı şekilde tur şirketinin size sunduğu opsiyonlarla sınırlı değilsiniz. Gerekirse bir sene önceden oldukça uygun fiyata bilet almak mümkün.

*Geziyi A’dan Z’ye kendiniz düzenlediğiniz için bu sizin için oldukça özel ve farklı bir tecrübe olacaktır. Böyle bir şey yapmak gezi çok da fena geçmediyse çoğu zaman insana ”başarı” duygusu yaşatır.

*Günümüze internet aracılığıyla gerekli rezervasyonları yapmak, gidilecek yerlerle ilgili bilgi edinmek nispeten kolay.

Yalnız Seyahat Etmek Size Göre mi?

Yalnız Seyahat etmek güzelmiş peki bunun hiç mi dezavantajı yok?

*Çok sosyal bir insansanız tek başına seyahat etmek pek size göre olmayabilir. Özellikle dil bilmiyorsanız gittiğiniz yerde insanlarla tanışma imkanı pek olmaz.

*Tüm geziyi planlamak yorucu bir iş. Biraz kafa dinlemek amacıyla tatile gidiyorsanız baştan sonra tüm geziyi organize etmek zahmetli ve zaman alıcı bir uğraştır. Eve büyük ihtimal oldukça yorulmuş olarak döneceksiniz.

*Yanınızda kimse olmadığında veya geziye sadece bir iki yakın arkadaşla gittiğinizde özellikle yurtdışı seyahatlerinde yaşayabileceğiniz problem kısa sürede kriz haline dönüşebilir.

*Pek de ziyaret edilmeyen, turistik olmayan yerlere gitme fikri her zaman güvenli olmayabilir.

*Sizin için hazırlanmış özel bir program olmadığından çok popüler, illa görülmesi gereken bir yeri gözden kaçırabilirsiniz.

*Geziniz iyi de geçse kötü de geçse sorumlusu sizsiniz ve belirli bir standart yok. Turla gidilen gezilerde ne satın aldığınız belliyken kendi planladığınız gezide işler yolunda gitmeyince yardımcı olup başka seçenek sunacak birisi ve para iadesi gibi şeyler yok. Yani tüm bir yıl hayalini kurduğunuz gezi planınız gittiğiniz yerde yanlış otobüse binme, uyuyakalma vb sebeplerden berbat olabilir. Tabi bunun tam aksi de olabilir yani ortalama üzeri harika bir gezi de planlamış olabilirsiniz. Biraz şans ve tecrübe işi.

*Yeni birileriyle tanışmak tabi çok güzel ama istemediğiniz size ayakbağı olacak veya pek tekin olmayan insanlarla tanışma ihtimalinizde var. Yaşadığınız şehirde tehlikeli olabilecek yerleri ve insanları aşağı yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur. Başka bir şehire veya ülkeye gidince size yol gösteren de olmayınca hedef haline gelebilirsiniz.

*Planlama yaparken internetten araştırdığınız bilgiler her zaman güvenilir olmayabilir. Internette ne yazık ki yanıltıcı yorumlar çok sayıda mevcut.

Sonuç

Kararınızı ihtiyacınıza göre vermelisiniz diyoruz. Macera arıyorum, kendime güveniyorum, bu işi kendim organize edecek kadar enerjim ve vaktim var diyenler için bireysel gezmek iyi bir tercih olacaktır. Kendim uğraşmak istemiyorum, ne ararsam hazır olsun, güzel ama standart bir deneyim yaşayacağım hemen hemen garantili olsun diyorsanız turla gezi uygundur. Her ikisinin de oluru var. Kararınız tamanen o an nasıl bir ruh hali içinde olduğunuzla alakalı. Neye karar verdiğinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Karar vermenizde yardımcı olması için Ekşisözlük ve Donanım Haberdeki tartışmalara da bakabilirsiniz.

Bu yazımızı okuduktan sonra sizce yurtdışına turla mı gitmeli bireysel mi? Turla Gezmek acaba bireysel seyahat etmekten daha mı avantajlı?

Yazımıza eklenmesini istediğiniz şeyler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir