Başarılı Olmak

Başarılı Olmak

Başarılı insanlar neler yapıyor? Neleri hedefliyorlar alışkanlıkları nelerdir? Başarılı olmak sadece şansla mı ilgili yoksa faydalı alışkanlıkların getirdiği kaçınılmaz bir sonuç mu ? Bu yazımızda sizler için başarılı insanları öne çıkaran özelliklerini inceledik.

Hayatta başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilecek en önemli şey alışkanlıklarınız ve ne istediğinizi bilmenizdir.

Bu makalede, başarılı istediğini elde eden ve edemeyen insanların bazı alışkanlıkları arasındaki karşılaştırmayı göreceksiniz.

Başarılı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Başarılı insan kazanmak için hamle yaparken başarısız insan sadece elindekini korumayı hedefler.

Bu iki durum ilk başta sizin için aynı gibi gelebilir, ancak büyük fark içerirler. Devam olarak kazanmayı hedeflemek yerine tüm planlarını elindekini kaybetmemek için yapmış insanlar çok farklıdırlar.

“Çekim Yasası” nın dediği gibi, belirli bir şey hakkında ne kadar çok düşünürseniz, aynı şeyi o kadar çok çekersiniz. Başarılı olmak için ciddi anlamda kendinizi buna kanalize etmeniz gerekir.

Başarılılar iş yaparken, başarısızlar sadece planlarlar

Hedefleri gerçekleştirmek için planlama ve yürütme zorunludur. Çoğu insan sadece plan yapar, ama planladıklarını yapmazlar. Başarılı bir kişi ise hedeflerine ulaşmayı başarana kadar asla pes etmez. Başarı sahipleri devamlı olarak planlarını başarıya dönüştürmenin yeni yollarını ararlar.

Düzenli Egzersiz

”Sağlam kafa sağlam vücut da bulunur.”

Başarılı insan, yaratıcı düşüncenin gelişmesine yardımcı olan düzenli egzersiz yapma alışkanlığına sahiptir. Egzersiz aynı zamanda gayret ve coşku dolu bir bedenle hayata karşı olumlu bir tutum oluşturur.

Düzenli egzersiz stres seviyesini düşürür ve daha net düşünmeyi sağlar. Sistemli bir şekilde spor yapılmaması genelde enerji düşüklüğü, fazla kilo gibi sorunlara yol açar. Başarı için spor hayatınızın bir parçası olmalı.

Başarılı Olmak İçin Okumak

Okumak, başarılı olmak için edinebileceğiniz en iyi hobilerden biridir. Başarılı kimseler her zaman kendilerini geliştirmek için uğraşırlar. Diğerlerinden farklı olarak, başarılı insanlar kurgusal kitaplara çok düşkün değillerdir; bunun yerine olarak gelişmelerine yardımcı olan kitaplar okurlar.

Erken kalkmak

Sabah erken kalktığınızda, hayallerinizi gerçekleştirmek ve önceliklerinize odaklanmak için güne başlamadan fazladan vaktiniz olur. Sabah aynı zamanda işlerinizi verimli bir şekilde yapmak için günün en iyi zamanıdır. Daha konsantre ve dinlenmiş olarak herkes uyumaya devam ederken sessiz sakin çalışabilirsiniz.

Neredeyse tüm başarılı insanlar planlı bir şekilde erken kalkarlar. Bu fazladan zamanı kendi gelişimleri için kullanırlar. Özel bir hırsı,projesi veya başarı hayali olmayan insanlar pek sebepleri de olmadığı için daha çok uyuma eğilimindedirler.

Çözüm Odaklı Olmak

Zengin ve başarılı olmak istiyorsanız, geliştirmeniz gereken en önemli alışkanlıklardan biridir. Başarılı insanlar asla mevcut bir probleme takılıp kalmıyorlar. Bunun yerine, çözüm soruna hemen çözüm arayışına girişiyorlar. Başarılı olmak demek her zaman yeni fikirler ve çözümlerle gündeme gelmek demektir.

Başarı odaklı insanlar yaptıkları işlerin sonuçlarının sorumluluğunu alırlar ve “Bu iş olacak” zihniyeti ile hareket ederler. Her zaman çözüm bulmaya kendini adamışlardır, çünkü onlar için “ben değilse o zaman kim?” görüşü hakimdir. Kendilerine güvenir, çalışmalarını buna göre yaparlar. Daha çok sorunları tartışmak isteyen insanlara göre, başarı sahibi kimseler sorunların olası çözümlerini gündemlerine alırlar.

Hedef Belirleme

Çoğu insan için akşam yaptığı planlar sabah unutulur gider. Başarılı insanlar ise gerektiğinde bu planlarını yazıp not ederler. Gerekirse adım adım eylem planı yaparlar.

Başarılı kimse bir hedefi olan ve buna ulaşmak için yapması gerekenleri bilen kişidir. Belirlenen hedeflerin hangilerinin önceliği olduğunu hangilerini kendilerinin yapacaklarını veya duruma göre yardım isteyeceklerini bilirler.

Olumlu Düşünmek

Düşünme tarzınız, karşınıza daha fazla zorluk mu fırsat mı çıkacağını belirleyen önemli bir faktördür. Olumlu düşünen birisi için zorluklar değil, sadece fırsatlar vardır. Başarılı insanlar zor zamanlarda bile olumlu düşünme alışkanlığına sahiptir. Bu nedenle, sonuçlar konusunda iyimser olduklarından her zaman yeni şeyler denemeye hazırlar ve sonunda da istedikleri şeyi daha kolay elde ederler.

Ancak başarısız kimseler, olumsuz düşünme eğiliminde oldukları için yaptıkları şeyin kötü sonuçlanacağını düşünürler dolayısıyla yeni bir şey yapma girişiminde bulunamazlar. Bu nedenle, başarısızlığın kısır döngüsünden çıkmak istiyorsanız, önce olaylara bakış açınızı değiştirmelisiniz. Her zaman resmin daha parlak tarafına odaklanmaya çalışın.

Sosyallik

Başarılı insanlar, yeni şeyler öğrenip farklı deneyimler edinebilecekleri insanları arar bulurlar. Ayrıca, gittikçe daha fazla insanla bağlantı kurma alışkanlıkları vardır, edinilen her yeni bağlantı farklı bir fırsat demek biliyorlar. Başarılı olamayan insanlar ise ellerindeki insan kaynakları ile yetiniyorlar.

Daha az TV izlemek

Başarılı kimseler kendilerine artı değer katmayan şeylerle vakit kaybetmezler. Dolayısıyla nadiren TV izlerler veya entelektüel içerikleri tercih ederler. Hayatta genel olarak daha başarısız insanlar ise vakitlerini TV programları izleyerek veya kendilerine katkısı olmayan şeylerle geçirirler.

Sonuç

Başarılı olmak için kararlı olmak, hedef sahibi olmak ve vaktinizi planlamak çok önemli. Bu nitelikleri alışkanlık haline getirdikten sonra başarı sahibi olmamak için sebep yok.

Sizce başarılı olmak için neler yapmak gerekir? Eklenmesini istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilir veya yorumlara ekleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir