Sürdürülebilir Yaşam

Sürdürülebilir Yaşam

Sürdürülebilir Yaşam Nedir?


Sürdürülebilir yaşam, genel olarak kullandığınız şeyleri mümkün olan en verimli şekilde kullanıp doğal kaynaklara olan talebi azaltma olarak tanımlanabilir. Bazen bu, sürdürülebilirliği destekleyen uygulamaları tercih etmek veya buna uygun yapılan bir ürünü kullanarak olur. Sürdürülebilir Yaşam hayat döngüsünün daha aktif bir parçası olmaya başlamak için işleri nasıl yapacağınızı değiştirmek anlamına gelir

İklim değişikliği, küresel ısınma, ozon tabakasının incelmesi ve kaynakların tükenmesinin bilimsel gerçekler olduğunu ve bunların insan ve hayvan yaşamları üzerindeki etkilerinin yıkıcı olabileceğini artık hepimiz biliyoruz. Gezegenimiz için, yaşam tarzlarımızı değiştirerek çevreye verdiğimiz zararı azaltmak mümkün.

Toplu taşımayı daha sık kullanmak, enerji tüketimini azaltmak, daha çevre dostu olmak gibi basit önlemler, çevresel etkinizi azaltmada ve bu gezegeni temiz ve güvenli bir yer haline getirmede önemli bir yol oynayabilir.

Wikipedia’ya göre “Sürdürülebilir yaşam, bir bireyin veya toplumun Dünya’nın doğal kaynaklarının kullanımını azaltmaya çalışan bir yaşam tarzıdır. Bu sayede çevrenin korunarak insani gelişmenin devamlılığı yani sürdürülebilirlik hedeflenir. Sürdürülebilir yaşam uygulayıcıları genellikle ulaşım, enerji tüketimi ve beslenme yöntemlerini değiştirerek karbon ayak izlerini azaltmaya çalışırlar. Sürdürülebilir yaşamın savunucuları, yaşamlarını bununla tutarlı, doğal dengede yaşamaya çalışırlar. Sürdürülebilir yaşam insanlık için dünyanın doğal ekolojik döngüsüne uyumlu bir hayat tarzını amaçlamaktadır. Ekolojik yaşam pratiği ve genel felsefesi sürdürülebilir yaşamın temelini oluşturur.

Sürdürülebilir Yaşam İçin 20 Tavsiye


Sürdürülebilir yaşam pratiğine başlamak ister misiniz? Düşündüğünüzden daha kolay. Sürdürülebilir yaşamak için çok çeşitli yollar var. Biz burada günlük hayatınızda da uygulayabileceğiniz 20 tanesini sizler için listeledik.

1.Bir topluluk bahçesine üye olun

Ülkemizde çok yaygın olmasa da özellikle büyük şehirlerde bu tip uygulamalar var. Toprakla uğraşmak özümüze geri dönmek demektir. Psikolojik olarak rahatlatıcı etkisinin yanı sıra sürdürülebilir bir yaşam istiyorsanız toprağa dokunmak bu konuda ilgisi olanlarla bir arada olmak güzel bir ilk adım olacaktır. Yeşil alanlar karbon emisyonlarını dengelemede önemli rol oynarlar. Böyle bir yerde çalışmada bulunmak sadece kendi yemeğinizi yetiştirmek anlamına gelmez., bir topluluk bahçesine üye olmak bölgenizdeki sürdürülebilir yaşamı teşvik etmeye yardımcı olur. Topluluk Bahçesi,Toplum bahçesi veya bostan şeklinde arama yapabilirsiniz. Bu girişimi kendi bahçenizde veya evde saksıda bile yapabilirsiniz. Önemli olan ilk olarak böyle bir yola girmek.

Sürdürülebilir Yaşam İnsanlığın Geleceği Demektir.

2.Minimalizm çalışması


Minimalizm hiçbir şey olmadan yaşamak anlamına gelmez, sahip olduğunuz ve kullandığınız her şeyin ona gerçekten ihtiyacınız olduğunuzdan emin olduğunuz anlamına gelir. Gereksiz eşya atık madde anlamına gelir. Minimalist bir yaşam tarzı ile, sürdürülebilirliğin vurgulanması için daha fazla geri dönüşüm yapacak ve talep ettiğiniz dolayısıyla üretilmesini desteklediğiniz öğelere daha fazla dikkat edeceksiniz.Konu ile ilgili yazımızı şuradan okuyabilirsiniz.

3.Evinizdeki ışıkları değiştirin


Evinizdeki aydınlatmayı geleneksel ampulleri değiştirerek, daha uzun ömürlü ve az enerji kullanan LED ampuller ile değiştirebilirsiniz. . Daha uzun ömürlü, enerji tasarruflu ışık kaynakları kullanmak, enerji ve geri dönüşüm ihtiyacından tasarruf sağlayacaktır. Geleneksel ampuller ışıktan çok sıcaklık üretiyorlar. Hatta Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde an itibariyle eski tipte ampullerin kullanılması yasak.

4.İşlerinizi daha verimli hale getirin


Fosil yakıt kullanmaktan kaçınmak tabi en güzeli fakat bunu yapamıyorsanız en azından işlerinizi verimli bir hale getirip fazla doğal kaynak, yakıt tüketiminden kaçınabilirsiniz. Yani genel olarak doğal kaynak kullanmanızı gerektiren bir işiniz varsa bunu bir kerede ve en verimli şekilde yapmaya çalışabilirsiniz. İlk etapta hibrit bir araç almam gerekli diye kendinize şart koymamalısınız.

5.Doğal temizleyiciler kullanın


Doğal temizleyiciler için bazı ev yapımı seçenekleri araştırmak iyi bir seçenek olabilir.Sirke ve su çoğu yüzeyi temizleyebilir.Doğal temizleyiciler kullanarak, üretilen plastik ambalaj miktarını ve su sistemine verilen kimyasalların sayısını azaltırsınız. Her yüzey için ayrı temizleyici almak yerine büyüklerimiz gibi bir kap içerisine Arap sabunu alıp kullanabilirsiniz. Arap sabunu daha doğal bir yapıya sahiptir. Çamaşır,bulaşık,banyo,yer,halı temizliğine kadar kullanılabilen bir madde. Sadece alırken kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

6.Okumaya ve ”çevrimdışı” olarak yapılabilecek aktivitelere daha çok zaman ayırın.


Bu nasıl sürdürülebilir yaşamın bir parçası olabilir? Enerji ve doğal kaynaklar gerektiren eğlence formlarına olan bağımlılığınızı azaltarak, bunların tüketimini azaltabilirsiniz. Bir doğa yürüyüşü, ailenizle sohbet, veya kitap okumak için çok daha az doğal kaynağa ihtiyacınız olacaktır. Hatta kitap olmak için tüketilen ağaçları düşünüyorsanız daha çevre dostu olan ”E-Kitap” sistemine de geçebilirsiniz.

7.Daha doğal bir uyku planınız olsun


Doğal bir uyku planına girmek, gün içinde doğal ışığa daha uyum sağlamak anlamına gelir. Bu sadece sağlığınız için daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda yukarıdayken kullandığınız güç miktarını da azaltmaya başlar.Gün ışığı ile uyanıp hava karardıktan sonra uyumak en sağlıklı ve verimlisidir. Ayrıca başarılı insanların da bu şekilde güne erken başlama alışkanlıkları olduğunu biliyoruz.

8.Tüketimi Azaltın, Yeniden Kullanın ve Geri Dönüşüm Yapın


Yeni ürün satın alma ihtiyacınızı azaltın. Almak istediğiniz ürüne gerçekten ihtiyacınız var mı? Daha az atık varsa, geri dönüşüm veya yeniden kullanım için daha az şey var demektir. Atık hiyerarşisinde eşyaları yeniden kullanmayı veya farklı kullanım için yeniden tasarlamayı öğrenmek önemlidir. Güzel cam bir zeytinyağı şişesi pekala sonra sürahi olarak da kullanılabilir veya eski bir t-shirt doğrudan atılmadan önce evde giyilebilir ve sonrasında toz bezi olarak kullanılabilir. Eski cam şişeleri veya alüminyum kutuları geri dönüştürme kutularına atın. Evinizde bir geri dönüşüm kutusu bulundurun biriken eşyalarınızı geri dönüştürün. Tabi öncelikli olarak kullanılabilecek durumda olanları bağışlamak en doğrusu.

9.Yürümek, Bisiklete Binmek Veya Arabayla Yolculuk Etmek


Arabanızı ne kadar az kullanırsanız, siz ve çevre o kadar fazla fayda sağlar. Sürdürülebilir yaşam, yalnızca kirliliği ve doğal kaynakların tüketimini azaltarak sürdürülebilirliği desteklemekle kalmaz; yürümek veya bisiklete binmek de sağlığınızı iyileştirecek ve bu toplumsal bir alışkanlık haline geldiğinde kamu sağlığı için hizmet veren kuruluşlar üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Yürümek demek daha az kalp hastalığı demek, daha az obezite demek. Duruma göre aynı yere giden insanlarla benzin masrafına ortak olarak yolculuk da edebilirsiniz. Bu hem çevre hem sizin için karlı olacaktır.

10.Kullanmadığınızda cihazın fişini çekin


Elektronik cihazların çoğu kapalı olsalar bile elektrik çekmeye devam ederler. Enerji kullanımını azaltmak için, kullanmadığınızda fişi çekin. Enerji tasarrufu yapmanıza ve aylık elektrik faturanızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

11.Doğru büyüklükte bir evde oturun


Sürdürülebilir yaşam uygulayıcıları yaşamlarını sürdürülebilirlik ile tutarlı bir şekilde yürütürler. Sürdürülebilirliği teşvik etmenin birçok yolu arasında, büyük bir eve kıyasla daha az enerji tüketecek daha küçük bir evde kalmaktır. Aydınlatma, mobilya ve genel mobilya için daha az harcayacaksınız. Hatta ikinci el mağazalarından ürün satın alabilir ve artık ihtiyaç duyulmadığında bunları bağışlayabilirsiniz. Akıllı mobilyalarla güzel tasarlanırsa uygun büyüklükte 1+1 ev bile yeterli olacaktır. Önemli olan biraz da ihtiyaçlarınızı azaltmayı bilmekten geçiyor. Daha az eşya demek daha az masraf ve bunların temizliğine harcanacak vakitte de azalma demek.

12.Gün ışığını mümkün olduğunca kullanın


Güneş ışığı ücretsizdir ve hiçbir maliyeti yoktur. Gün boyunca güneş ışığının kullanılması, elektrik üretmek için fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olur ve ampulleriniz böylece daha uzun süre dayanır.

13.İstenmeyen postayı durdurma


Onlarca istenmeyen postadan vazgeçerek doğal kaynakları koruyun ve hayatınızı basitleştirin. Gereksiz tanıtım için gelen e-mail veya normal postaları iptal edin. Kredi Kartları için Elektronik ekstre talebi yapabilirsiniz böylece aylık olarak ekstre için kağıt tüketiminiz olmaz.

14.Yıkama alışkanlıklarınızı değiştirin


Bu sürdürülebilir yaşam elde etmek için önemlidir. Her şeyi çok fazla yıkıyoruz. aynı zamanda her insan banyo yaparken, bulaşıkları yıkarken veya çamaşır yıkarken muazzam miktarda su harcar. Kısa süreli ve duş almayı, bulaşıkları bir lavaboda yıkamayı ve sonra durulamayı ve yaptığınız çamaşır miktarını azaltmayı deneyin. Tabi pis kalsın demiyoruz. Sadece bunları belirli bir düzende su ve elektrik tüketimini göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

15.Yenilenebilir enerji seçin


Fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji seçmek, iklim değişikliğini durdurmanın ve bir şeylerin gerçekleşmesi için üzerinize düşeni yapmanın harika bir yoludur. Güneş enerjili su ısıtma için güneş panelleri takın. Bu özellikle ülkemizde yazlıklarda uygulanıyor. Güneşli bir ilimizde yaşıyorsanız yıl boyunca yapılmaması için sebep yok. Güneş panelleri taktırmak ilk başta biraz pahalı da olsa orta vadede kesinlikle hem çevreye hem cebinize katkısı olacak bir yatırım.

16.Daha az ambalajlı ürünler satın alın


Alışverişe her çıktığınızda, daima daha az ambalajlı ürünler satın alın. Malzeme üzerindeki fazla ambalaj çöp kutunuza gider ve çoğu durumda çöp sahalarına gider. Sadece çevreyi daha fazla kirletmekle kalmaz, aynı zamanda insanlara ve hayvanlara ciddi sağlık etkileri de yaratır. Mesela diş macunlarının gerçekten kutuda satılmasına ihtiyaç var mı? İzlanda’da diş macunlarının kutuda satılması yasak. Bu konuyla ilgili şöyle bir video çekilmiş. Ne yazık ki sadece İngilizce ama genel bir fikir edinebilirsiniz.

17.Plastiği hayatınızdan çıkarın


Plastik asla gitmez. Plastiğin parçalanması yüzlerce yıl alır. Okyanusta yüzen adacık haline gelmiş milyonlarca plastik atık bulunur. An itibariyle okyanus yüzeyinde isimlendirilmiş 5 adet plastik adacık bulunmaktadır. Bunlar Güney Atlantik,Hint Okyanusu,Büyük Okyanus,Güney Pasifik,Kuzey Atlantik çöp adaları olarak bilinmektedirler. Bu çöp adalarının en büyüğü yüz ölçümü olarak Fransa’nın iki katı kadardır.Plastik atıklar okyanus yaşamını kötü etkiler. Her yıl çok sayıda memeli, fok, deniz kuşu plastik atık yutarak veya bunlar boynuna dolandıktan sonra ölür. Tek kullanımlık plastik su şişeleri yerine hepimizin yeniden kullanılabilir şişelere geçme zamanı.Çöpe attığımız plastik atıklar ne yazık ki mucizevi bir şekilde yok olmuyor.

1976 Montreal Olimpiyatlarında çöpe atılmış plastik yoğurt kabı. 2016 yılında Fransa’da Nord-Pas-de-Calais’de Sahilde bulundu.

18.Tek kullanımlık ürünler tercih etmeyin


Günlük yaşamımızda tek kullanımlık ürünlerle karşılaşıyoruz. Plastik pipetler, kağıt havlular, plastik bakkal torbaları, plastik çatal bıçak takımı gibi tek kullanımlık ürünler çevremizde büyük bir lanettir. Tüm ürünleri hayatınızdan çıkaramayabilirsiniz , ancak en azından bunların bazılarının kullanımını kesinlikle azaltabilirsiniz.

19.Yeniden kullanılabilir alışveriş torbanızı kullanın


Ne zaman bir pazara veya alışveriş için yakındaki bir alışveriş merkezine giderseniz, yanınızda yeniden kullanılabilir alışveriş çantanız olsun. Yanınızda yeniden kullanılabilir bir çanta taşımak utanç verici değildir. Bunun yerine, çevreye ne kadar önem verdiğinizi ve sürdürülebilir bir yaşam sürmek için ne kadar istekli olduğunuzu gösterir.

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi
Sürdürülebilir Yaşam Rehberi Yazımızda Günlük Hayatınızda Uygulayabileceğiniz belkide en kolay şey.

20.Sürdürülebilir Teknolojileri Kullanın


Şarj edilebilir pilleri kullanın veya mümkünse güneş enerjisi ile şarj olan cihazları tercih edin. Eski cihazlarınızı ihtiyaç sahiplerine veya STK’lara bağışlayın. Elektronik eşyalarınızı geri dönüşüm programları dahilinde değerlendirin.

Sonuç

Sürdürülebilir Yaşam Nedir sorusunu sizler için inceledik. Gezegenimizin geleceğini yakından ilgilendiren bu konuyla ilgili günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz tavsiyelere yer verdik. Umarım faydalı olmuşuzdur. Biraz gayretle daha güzel bir dünya bizce mümkün!

Eklenmesini istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir