Bucket List Ne Demek?

Bucket List Ne Demek

Bakit şeklinde okunan ”Bucket” aslında İngilizce kova demek. ”List” ise aynen bizim dilimizdeki gibi liste anlamına gelmekte. Bucket List ne demek dediğinizde birebir çeviride cevap ”kova listesi” olsa da durum öyle değil.

Peki bu deyim ne anlama geliyor? Kökeni nedir ve ne zamandan beri var? Aslında Bucket List ölmeden önce yapılmak istenilenler listesi demek. Köken olarak yine İngilizce bir deyim olan ”to kick the bucket” yani kovayı tekmelemekten geliyor. Bu da argo olarak ölmek anlamında bir deyim. Bu deyimin İngilizce’de ilk görüldüğü zaman 1785 tarihli argo sözlüğü dolayısıyla kovayı tekmelemek İngilizcede oldukça eski bir deyim diyebiliriz.

Kovayı tekmelemek nasıl oldu da kova listesi oldu?

Burada Hollywood devreye giriyor. 2007 yılında yapılan ülkemizde ise 2008 yılında vizyona giren ”The Bucket List” isimli filmde Jack Nicholson ve Morgan Freeman gibi yıldızlar oynuyor. Filmde ölümcül hastalığa yakalanmış iki kişi hastanede tanıştıktan sonra, hayattan ve bu zamana kadar yapamadıklarından konuşuyorlar. Daha sonra henüz vakitleri varken ölmeden önce illa yapmak istediklerini kalemi kağıdı alıp listelemeye başlıyorlar. Film çok sevilmenin yanı sıra literatüre yeni bir deyim sokuyor. ”Bucket List” yani ölmeden çok muhakkak yapılacaklar listesi bu noktadan sonra zaman içerisinde herkes kafasına göre kendi ”Bucket List”’ini oluşturmaya başlıyor.

Kova Listesi pek anlamlı olmayacağı için filmin ismi dilimize ”Şimdi ya da asla” olarak çevrilmiş

Bucket List ne demek? Örnek Liste

*New York’u görmek

*Yamaç paraşütü yapmak

*Sıcak Hava Balonuna binmek

*Apalaş Yürüyüş Patikasını baştan sona yürümek

*Dövme yaptırmak

*Köpek balıklarıyla yüzmek

*Safariye çıkmak

*Kitap yayınlamak

*Bir filmde ufak da olsa bir rol oynamak

*Yeni bir dil öğrenmek

*Yabancı bir ülkeye tek başına seyahat etmek

*Maratonda koşmak

Sonuç

Bucket List ne demek okuduktan sonra siz de böyle bir liste yapmayı düşünür müydünüz? Ya da bu sizin için anlamsız bir şey mi? Çok yapmak istediğiniz bir şey için artık yeterince zamanınız olmadığını öğrenseniz ne hissederdiniz?

Olmazsa olmaz illa yapılması lazım dedikleriniz neler yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. The Bucket List yani Türkçe adlandırılmasıyla ”Şimdi ya da Asla” için Wikipedia’ya göz atabilirsiniz.(Filmle ilgili daha önce izlemediyseniz seyir zevkini azaltabilecek bilgi yani spoiler içerir.)

Eklenmesini istedikleriniz veya fikirleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir