Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

Pasaport almanın maliyeti son zamanlarda oldukça yükseldi. Pasaport’un dışında ayrıca vize almak ne yazık ki çoğumuz için oldukça zorlu bir süreç. Vizeye başvurmak için evrakları toplamak, bunları ilgili yerlere göndermek sonra belki haftalarca beklemek tam anlamıyla stres kaynağı. Tüm bunların sonucunda sebebi belirtilmeden başvurduğunuz ülkeden red almanız da mümkün. Seyahat planlarınızı değiştirmek zorunda kalmanız, vize için harcadığınız para da bunun cabası. Çok uğraşmadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sadece kimlikle gidilebilen ülkeler listesi arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler

Bu listedeki ülkelere gidebilmek için biyometrik çipli yeni kimliğinizin olması gerekmektedir. Bu ülkelere seyahatte hava alanında yurt dışı çıkış harcının ödenmesi ve yurt dışı çıkış formunun doldurulması yeterlidir. Doldurduğunuz formu gittiğiniz ülkede polis kontrol ediyor.Bu formu seyahat boyunca yanınızda tutmalısınız.Yürürlükteki mevzuat değişiklik gösterebileceğinden karar verdikten sonra yine de Dış İşleri Bakanlığının Web sitesini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Peki Bu Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler Hangileri?

1.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru Vatan’a pasaportunuz olmadan gidip güzel bir tatil yapabilirsiniz. Kıbrıs ziyaret edenlere pek çok tarihi güzellikte sunuyor. Ekim ayında bile denize girmek mümkün. Hava oldukça güneşli. Yaz tatili sevenler için ideal bir lokasyon. Türkiye’den uygun fiyata ve yoğun olarak uçuş mevcut. Kıbrıs güzel sahilleri ve lüks otelleri ile meşhur. Türkiye’nin çoğu büyük şehrinden doğrudan uçuş var.Lefkoşa,Gazi Mağusa, Girne, Karpaz ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Sadece kimlikle 30 gün kalabilirsiniz. Türkiye’den uçuşlar ortalama 1,5 – 2 saat sürüyor.

Kimlikle Gidilebilen Ülkeler
Kimlikle Gidilebilen Ülkeler arasında Kıbrıs her zaman ilk seçenek

2.Ukrayna

Ukrayna ile yakın siyasi, ticari ilişkilerimiz sonucu imzalanan anlaşma ile iki ülke arasında vize ve pasaport zorunluluğu kaldırıldı. Özellikle gece hayatı için tercih edilen Ukrayna bunun yanı sıra yemekleri ve tarihi ile zengin bir ülke. Lviv, Kharkiv, Odessa Ukrayna denilince akla gelen ilk şehirlerden.Özellikle Lviv’in tarihi kent merkezi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor ve görmeye kesinlikle değer. Karadeniz bölgesinde ise Ukrayna’nın Antalyası diyebileceğimiz Odessa’yı tercih edebilirsiniz. Ukrayna’ya İstanbul ve Ankara’dan doğrudan uçuş var. Tam bir macera için İstanbul Haydarpaşa Limanından gemiyle de Ukrayna’ya seyahat edebilirsiniz. Kimlikle 90 gün kalınabiliyor.

Kimlikle Gidilebilen Ülkeler
Kimlikle Gidilen Ülkelerden Ukrayna Kyiv’den bir manzara

3.Gürcistan

Gürcistan uzun süredir tüm dünya vatandaşlarına açık kapı politikası uyguluyor. Çoğu ülke vatandaşı Gürcistan’a vizesiz gidebilirken Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Gürcistan’a sadece kimlikle gitmesi mümkün. Coğrafi olarak da bize çok yakın olması Gürcistan’ı avantajlı bir konuma sokuyor. Ülkenin doğası, sıcak insanları ve bizim de alışık olduğumuz güzel bir mutfağı var. Gürcistan ile yoğun sınır ticaretimiz mevcut. Ülkede her mevsim çok sayıda Türk olduğundan yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer. Kimliğinizle 90 gün kalabilirsiniz. Her gün İstanbul-Batum uçuşları yapılıyor ayrıca Ordu’dan otobüsle Batum’a gitmek de iyir bir plan olabilir. Son durağın Batum olduğu bir Karadeniz gezisi planlayabilirsiniz.

Pasaportsuz gidilebilecek yerler
Kimlikle gidebileceğiniz Gürcistan’da zengin bir kültür sizi bekliyor. Tiflis Manzarası

4.Moldova

2019’da bu listeye dahil olan Moldava listemizdeki diğer ülkelere göre nispeten daha az ziyaret ediliyor. Zamanla artış olacağını ön görüyoruz. Türkiye’ye gelen ve Moldova’yı ziyaret edenler sayısında ciddi artış olacağı konuşuluyor. Moldava’da sakin bir tatil yapabilirsiniz. Fiyatlar listemizdeki diğer ülkelere göre oldukça ucuz. İstanbul’dan doğrudan uçuş mevcut. Uçuş sadece bir saat sürüyor. 90 gün kimlikle kalmak mümkün.

Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler
Sadece kimlikle gidebileceğiniz Moldova doğasıyla büyülüyor

Sonuç

2020’de an itibariyle kimlikle gidilebilen ülkeler bunlar. Pasaport, Vize uğraşmak istemiyorsanız, Türkiye’ye yakın hızlıca gidip gelebileceğiniz ve uygun fiyatlı yerler arıyorsanız oluru, pasaportsuz seyahat mümkün diyoruz. İyi yolculuklar dileriz!

Yazımıza eklenmesini istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir