Mandala Nedir?

Mandala Nedir?

Mandala Nedir ve Nasıl Yapılır? Bir hobi olarak popüler hale gelen Mandala ile ilgili olarak bunu ilk kez duyan çoğu kişinin hakkında aynı sorular var.

Oldukça uzun bir tarihi olan Mandala çoğu insan için strese karşı güzel vakit geçirten hoş bir boş zaman uğraşıdır. Mandala Sanskritçe Çember anlamına gelmektedir. Etimolojik olarak Mandala ”Enerjiyi barındıran eden kap” anlamına geliyor. Mandalalar farklı geometrik şekillerden oluşurlar.Tarihi olarak Budizm,Taoizm,Şioizm gibi uzak doğu öğretilerinde bu öğretilerin öğrencileri için meditasyon ve odaklanma amaçlı kullanmışlardır. Mandala evrenin düzenini, ahengi ve kişinin kendi iç arayışını sembolik olarak anlatıyor.

Günümüzde ise Mandala daha çok sahip olduğu belirli desenler, geometrik şekillerle çoğu insan tarafından yetişkin boyama kitabı olarak kullanılıyor. Uzun süre odaklanarak yapılan Mandala boyamalarının sakinleştiri terapötik etkisi de olduğu bilinenler arasında.

Mandala Ne İşe Yarar?

Mandala aslında herkes için bir şeyler sunuyor.

Çocuklar için mandala gerçekliğin tam bir temsili olmadığı için çocuklar yaratıcı güçlerini tam anlamıyla kullanabilirler. Ağaçlar için doğru yeşil rengi veya gökyüzünün ne renk olması gerektiğini düşünmek zorunda değiller. Mandala çeşit çeşit renklere sahip olabilir veya sadece en sevilen renk olabilir. Mandala boyama dersten sonra kafa dağıtmak için güzel bir yoldur.

Yetişkinler için uzun süre mandala boyamak sakinleşmeye yardımcı olabilir. Mükemmel bir dinlenme yoludur.

Daha ileri yaştakiler için ise renklendirme mandalaları hafızayı formda tutmaya yardımcı olur. Mandalaların tekrarlayan desenleri güzel simetrik desenler oluşturmanıza izin verir, ancak renklerin simetrik olmasını sağlamak için konsantre olmalısınız Bu tür yaratıcı işler, zihni keskin tutmaya yardımcı olur. Ayrıca aynı Mandalayı birden fazla arkadaşınızla beraber boyayıp bunu bir grup aktivitesine de dönüştürebilirsiniz.

Genel olarak Mandalayı dekoratif amaçlarla, stres atmak, odaklanmak, meditasyon veya güzel bir dövme deseni olarak kullanmak gibi amaçlarla yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin ne aradığınıza bağlı.

Mandala çeşitleri nelerdir?

Mandala sanatı her zaman akut meditasyon için geçerli bir kaynak olarak kabul edilmiştir. Mandala sanat formunun birçok farklı deseni vardır. Mandalayı hazır boyama kitaplarından veya internet üzerinden çıktı alıp boyabileceğiniz gibi isterseniz cetvel,pergel yardımı ile deseni sıfırdan kendiniz de çizebilirsiniz. Mandala boyarken genelde kuru kalem kullanılsa bile isteğinize göre keçeli kalem ve sulu boya kullanmak da mümkün.

Şifa Mandala – Bu özel tasarım, terapötik bir yönü olduğu düşünüldüğü için çeşitli mandala boyama sayfalarında bulunur.
Hindu Mandala – Mandala boyama sayfalarında bugünlerde Hindu mandala tasarımları yaygındır. Bu tasarım, sonsuzluğu ile birlikte dairesel formu evren olarak gösterir.
Hayvan Mandala – Hayvan mandala boyama sayfaları tasarımları köpekler, atlar bile çeşitli filler arasında değişen formlar oldukça revaçta.
Kına Mandala – Özellikle Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’ın farklı bölgelerinde, Kına mandala tasarımlarının popülerliği yüksektir.
Lotus Mandala – Bir çok boyama sayfası lotus mandala tasarımlarının farklı versiyonlarına sahiptir.

Mandala Nedir Mandala Nasıl Yapılır
Bitmiş bir Mandala Örneği

Sonuç

Sakinleştirici ve odaklanmayı arttırıcı etkisi olduğu doğru. Güzel vakit geçirmek, anı olarak saklamak istiyorsanız kesinlikle tavsiye edebileceğimiz güzel bir uğraş. Özellikle evde fazlaca vakit geçirmeniz gerekiyorsa tavsiye ederiz. Artık Mandala nedir? sorusunun cevabını da bildiğinize göre iyi boyamalar diliyoruz. Bizce ”Oluru Var”

Çıktı alıp boyayabileceğiniz hazır Mandala örnekleri için Pintereste bakabilirsiniz.

Eklememizi istediğiniz şeyler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir