Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Eğitim hayatımızın başından sonuna neredeyse durmadan duyduğumuz ve tartıştığımız bir konu: Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları. Sahi yabancı dil öğrenmek bize ne katar? bu yazımızda sizin için bunları derledik. Öncelikle şu videoya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi

Yen bir dil öğrenmek için 4 neden John Mcwhorter Ted konuşması. Türkçe alt yazı mevcut.

Zihniniz daha iyi işler

Araştırmalar, birden fazla dil bilmenin daha iyi akıl yürütme, problem çözme becerileri ve yaratıcılık ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca yabancı dil öğrenmek insanların hayatlarında bilinmeyen, farklı bir durumla karşılaştıklarında bununla baş etmelerine yardımcı olur. Başka bir dilin öğrenilmesi demansın başlamasını geciktirme eğilimindedir. Dil öğrenmenin bilişsel yararı inkâr edilemez. Birden fazla dil konuşan insanların, bellek, problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri, konsantrasyon kabiliyetleri çoklu görev yapabilme yetenekleri dinleme becerilerini daha çok geliştirmiştir. Ortamlarındaki değişiklikleri tek dillilerden(monolingual) daha kolay takip ederler, ayrıca daha fazla yaratıcılık ve esneklik belirtileri gösterirler. Son olarak yaşlandıkça, iki dilli ya da çok dilli olmak zihinsel yaşlanmayı ve bilişsel gerilemeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Akademik başarıyı artırır

Dil öğrenimi okul başarısını destekler. Ayrıca üniversite düzeyinde akademik başarıyı da arttırır.

İki dilli olmanın dikkat dağınıklığı ve odaklanma açısından fayda sağladığı bilinmektedir. Araştırmalara göre, büyürken ailesinde sadece bir dil konuşulan çocuklar, ailede ikinci bir dil konuşulan çocuklara göre bilişsel testlerde genel olarak daha başarısızlar.

Kariyer avantajları sağlar

Yabancı dil becerisi artan iş fırsatı demektir. Çoğu şirket uluslararası boyutta yaptığı işler için dil bilen elemana ihtiyaç duymaktadır. Bunun dışında kendi işinizi yaparken de işin niteliğine göre her zaman yabancı dile ihtiyacınız olabilir.

Eğitim ve bilgiye daha geniş erişim sağlar

Başka bir dil öğrendiğinizde şartlarınıza göre, farklı bir ülkede diploma, alabilirsiniz, Bu da üniversite eğitimi almanın daha ucuz bir yolu olabilir veya burada okuyamadığınız bir bölümü yurt dışında okuyabilirsiniz.En kötü ihtimalle yurt dışında okumuş olmak size eşsiz bir tecrübe ve güzel anılar kazandıracaktır. Yurt dışında iş ve eğitim amacıyla bulunmuş olmak her zaman avantajdır.

Bilgiye etkin bir şekilde ulaşırsınız. Herhangi bir gündem olduğunda veya ilginiz olan bir konuyu sadece Türkçe değil bildiğiniz dillerdeki diğer kaynaklardan da takip edebilirsiniz. Özellikle akademik kaynaklar için ağırlıklı olarak İngilizce, Almanca gibi dilleri bilmek gerekiyor.

Size daha fazla sosyal ve uluslarası beceri kazandırır

Dünya’da dilini bilmediğiniz için iletişime geçemediğiniz, kültürünü doğrudan anlayamadığınız milyarlarca insan var. Bir lisan bir insandan ziyade artık bir lisan milyonlarca insan diyebiliriz. Artık bilgiye ulaşmak için insanlarla göz göze olmaya gerek de yok. Öğrendiğiniz dil ile sadece internet üzerinden bile yapabileceklerinizin sınırını kestirmek zor.

Yeni bir dil öğrenmek sizi nasıl daha hoşgörülü yapar.

Başka bir dil konuşmak, dünyanın diğer bölgelerinde iş yapma ve çalışma fırsatları da yaratır. Küresel meseleleri anlamak kültürler arası iletişimi ve etkileşimi arttırabilmek için genel olarak toplumda yabancı dil bilgisi olması şart.

Kendi dilinde yabancı birisiyle iletişim kurabilmek inanılmaz bir yetenektir. İki dilli kişiler, kişisel ve profesyonel yaşamlarında daha geniş bir grup insanla iletişim kurma konusunda eşsiz bir fırsata sahiptir. Dili bilmek sizi nerede olursanız olun oranın yerlisi yapar, ufkunuzu genişletir. Bu nedenlerden ötürü, uzun yıllar boyunca dil öğrenmiş olmanın meyvelerini toplayacaksınız.

Diğer Kültürlerle Bağlantınızı Arttırın

Dil, diğer kültürlerle doğrudan doğrudan bağlantı demektir. Başka bir dilde iletişim kurabilmemiz bizi o dille ilişkili insanların gelenekleri, dinleri, sanatları ve tarihine maruz bırakır ve bunları takdir etmemizi sağlar. Daha fazla bilmek, daha fazla hoşgörü, empati ve başka kültürlere karşı hoşgörüyü teşvik eder.

Dünyayı Keşfedin

Gidilen yerin dilini bilmek yurtdışı seyahatlerinizde devrim yaratabilir. Tek dilli gezginler aynı yerleri ziyaret edebilirken, birden fazla dil bilen gezginler çekinmeden klasik turist güzergahlarının dışına çıkabilir ve ziyaret ettikleri bölgenin insanlarıyla doğrudan iletişime geçebilirler. İkinci bir dil öğrenmek, yurtdışında eğitim veya çalışma fırsatlarına ek kapılar açar.

Kaynağa Git

6.000’den fazla konuşulan dilin olduğu bir dünyada bazen bir çevirmene ihtiyacımız vardır, ancak en az bir ek dil konuşmak, Normalde ulaşamadığınız bilgilere erişebilmenizi mümkün kılar. Örneğin, diğer dillerde yetkin kişiler, yabancı medya ve eğlenceyi tüketen ve değerlendiren gerçek küresel vatandaşlar olarak İnternet’te gezinebilirler.

Güveninizi Artırın

Bir dil öğrenmek, kendinizi oraya koymak ve rahatlık alanınızdan çıkmak anlamına gelir. Hata yaparsınız, hatalarınızdan öğrenirsiniz, devam edersiniz ve sonunda belirli bir seviyeye gelip başardım diyebilirsiniz. Yabancı birisiyle kendi anadilinde sohbet ederken çok güzel bir başarı hissi hissedersiniz.

Karar Verme Sürecinizi Güçlendirin

Araştırmalar, düşünürken ikinci dilinizde alınan kararların ana dilinizde verilen kararlardan daha mantıklı olduğunu göstermektedir.İkinci veya üçüncü bir dilde konuşurken, duygusal tepkilerden ve ön yargılardan daha uzak kalıp ona göre karar veriyoruz. Sonuç olarak daha nesnel gerçeklere dayanan sistematik ve net kararlar alıyoruz. Yabancı dil öğrenmenin faydaları arasında belkide en önemlilerinden birisi bunun sizi daha rasyonel bir kişilik sahibi yapacak olmasıdır.

Yeni bir dil ve kültürü keşfettikçe, daha hızlı ve etkin karar vereceksiniz. Kültürel farklılıkları fark etmek sizi daha bilinçli ve daha geniş görebilen birisi yapacak.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Saymakla Bitmiyor.

Sonuç

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle küreselleşen dünyada ne yazık ki ülkemizde hala yabancı dil konusunda eksiklik var. Geri kalmamak çağın şartlarına uymak için muhakkak yabancı bir dil öğrenmelisiniz diyoruz. Sonuç olarak yeterli emek verilirse elbette oluru var. Neden olmasın ?

Yazımıza eklenmesini istediğiniz şeyler varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için BBC Hızlı Dil Öğrenmenin Yolları, Milliyet’in Dil Okuyarak ve Konuşarak Öğrenilir makalelerini de okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir