Yol Filmleri

Yol Filmleri

Çok yolculuk edemediğimiz şu dönemde en azından ekran karşısında başka diyarlara gitmek mümkün. Yol filmleri belkide gündelik hayatın endişeleri 2-3 saatliğine de olsa unutturduklarından çok seviliyorlar. Elimizden geldiğinde Türkçe fragmanlara yer verdik fakat bazı filmler için ne yazık ki Türkçe fragman bulunmuyor. Sadece yol hikayesi olmanın dışında insanın kendi içerisine olan yolculuğunu da anlatan filmlere öncelik verdik. Tabi arada çok eğlenceli bol gülmelik filmler de var. İyi seyirler dileriz.

Yol Filmleri: Bizce en iyi 12

Yabana Doğru (Into The Wild)

Yaşanmış bir olaydan uyarlanan film Chris McCandless’in her şeyi bırakıp, modern toplumu tamamen red ettikten sonra doğaya olan yolculuğunu anlatıyor. Kitabı da tavsiye edilir. 

https://www.youtube.com/watch?v=Nkncp5CuqKY

Motorsiklet Günlükleri (Motorcycle Diaries)

Che Guevera’nın Latin Amerika’da arkadaşıyla motor üstünde yaptığı geziyi konu alan biyografik bir film. Dönemi oldukça güzel yansıtmış. İnsanı kendine çeken harika bir müziğe sahip.

Şimdi ya da Asla (The Bucket List)

Daha önce bir yazımızda incelediğimiz Şimdi ya da Asla iki ölümcül hastalığa yakalanmış ihtiyarın hikayesini anlatıyor. Filmde ölmeden önce yapmak istediklerini liste halinde gerçekleştirmeye çalışan karakterler bunları gerçekleştirirken çeşitli yolculuklara çıkıyorlar. Çok insani, sıcak bir film.

Yaban (Wild)

Hayatında ki tradejilerden kurtulmak, işleri düzene koymak için tek başına yola çıkan bir kadının hikayesi.

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)

Sıkıcı ve sevgisiz bir yaşam süren fotoğrafçı Walter Mitty bir gün ani bir kararla monotonluktan sıyrılıp unutamayacağı bir yolculuğa çıkar. İnanılmaz fotoğraflar çeker, hayatının anlamını bulur. Yolculuktan geri döndüğünde artık bambaşka birisidir. Sinematografi açısından oldukça başarılı bir yapım.

Avrupa Muhabbeti (Euro Trip)

Amerikalı gençlerin Avrupa yolculuğu: Amerikan Pastası tarzında komik ama aynı zamanda eğlenceli bir yol hikayesi. Biraz klişelerle dolu olmasına rağmen oldukça hoş çerezlik bir yapıt diyebiliriz.

İspanyol Pansiyonu ( L’auberge espagnole)

Avrupa’da geçen bir gençlik hikayesi. Farklı ülkelerden farklı insanların yollarının kesişmesiyle çok eğlenceli bir hikaye. Özellikle Erasmus, yurt dışı değişim programları, hostel’de veya yurtta konaklama gibi planlarınız varsa şiddetle tavsiye edilir. O ortamı aşağı yukarı anlamanıza yardımcı olabilecek bir film.

Temmuz’da (Im Juli)

Temmuz’da Fatih Akın’ın yönetmenliğini yaptığı oyuncu kadrosuyla da göz dolduran bir Alman filmi. Hem romantik komedi hem yol filmleri kategorisinde değerlendirebileceğimiz film tahmin edebileceğiniz gibi Almanya’dan Türkiye’ye bir aşk için yapılan bir yolculuğu konu ediniyor.

Küçük Gün Işığım (Little Miss Sun Shine)

Küçük Gün Işığım belirli bir kategoriye koymanın oldukça güç olduğu bir film. Komedi-Drama karışımı güzel bir yol hikayesi. Bağımsız bir yapıt olan filmde Steve Carell’in oyunculuğu göz dolduruyor. Birbirinden tamamen farklı aslında oldukça uyumsuz bir ekip olan Hoover ailesinin hikayesi konu edinilmiş. Sorulduğunda izlemedim dememeniz gereken bir yapıtlardan.

https://www.youtube.com/watch?v=9goj-MOghi8

Aklı Havada (Up in The Air)

Oldukça başarılı bir roman uyarlaması olan filmde George Clooney hayatı uçuşlarda geçen bir insan kaynakları sorumlusunu canlandırıyor. Devamlı yolculuk yapıp kök salmadan yaşamak filmin ana teması.

Şef (Chef)

Restorandaki işinden istifa eden bir şef yaratıcı kapasitesini kullanabileceği kendi işini yapmak ister. Bunun için de tekerli bir restoran edinip oğlunun da desteğiyle yollara düşüyor. Oldukça samimi güzel hisler uyandıran bir hikaye.

https://www.youtube.com/watch?v=QzsDjRyHpt8

Her Şey Çok Güzel Olacak

Cem Yılmaz’ın ilk göz ağrısı olan Her Şey Çok Güzel Olacak tabi ki listemizde kendisine yer buldu. Eskilerin istisnasız iyi bildiği bir film. Yeni nesil gözden kaçırmış olabilir. Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Altan karakterinin naif ”Her Şey Çok Güzel Olacak” mücadelesini muhakkak izlemelisiniz. Tam bir klasik. Belki bir devam filmi çekilir. Benim hala umudum var.

Sonuç

Yol Filmleri listemizi beğendiğinizi umuyoruz. Daha da uzun bir liste için IMDb’den şu listeye bakabilirsiniz. Eklenmesini istedikleriniz ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir